Duygusal Filmler Acı Eşiğini Yükseltiyor!

Neden bizi hüzünlendirmesine rağmen duygusal filmleri veya tiyatro oyunlarını sevdiğimiz bilim insanları ve araştırmacıların yıllardır yanıtlamakta güçlük çektiği sorulardan biri. Yapılan yeni araştırmalar, duygusal filmleri izlerken verdiğimiz fizyolojik tepkilerin acı eşiğimizi yükselttiğini ve insanların birbirlerine yaklaşmalarını sağladığını gösteriyor.

Oxford Üniversitesi’nden bir ekip tarafından kurgunun duygularımız üzerindeki etkilerini gözlemlemek amacıyla yapılan araştırmada, duygusal anlamda yoğun olan bir film izleyen grup ile bir belgesel izleyen grubun endorfin seviyeleri karşılaştırıldı. Araştırmacılar, her iki grubun katılımcılarından filmleri izledikten sonra “duvar oturuşu” adı verilen bir hareketi yapmalarını istedi. Benedict Cumberbatch ve Tom Hardy’nin başrollerini paylaştığı “Stuart: Gerisin Geriye Bir Hayat” adlı filmi izleyen katılımcıların, belgesel izleyenlere göre bu pozisyonda %13 oranında daha uzun süre kalabildikleri gözlemlendi. Biraz zaman geçtikten sonra aynı deney tekrarlandığında oranın %5 gerilediği görüldü.

Daha sonra katılımcılara uygulanan anket de filmi izleyenlerin kendilerini filmi beraber izledikleri kişilere ve gruba daha yakın hissettiklerini ve onlarla daha kolay bağ kurabildiklerini ortaya koydu. Evrimsel Psikoloji Profesörü Robin Dunbar, bu tür duygusal hikâyeleri sosyal bağları kuvvetlendirmesi ve endorfin(1) seviyesini artırması gibi olumlu etkileri nedeniyle nesiller boyunca tercih ettiğimizi gösterdiğini düşünüyor. Ayrıca duygusal olarak en çok etkilenenlerin endorfin seviyelerinin, dolayısıyla acı eşiklerinin ve sosyal bağ kurma kapasitelerinin de bu oranda daha fazla yükseldiğini belirten Dunbar, bu hikâyelere olan tutkumuzun tek nedeninin elbette bu olmadığını ama hikâyeleri sevmemiz üzerinde önemli bir etkisi olduğunu belirtiyor.

(1) Mutluluk maddesi olarak da bilinen endorfin, vücudumuzun acıya karşı olan dayanıklılığını da artırır.

Kaynak

Yorum Yap