Einstein’ın Kütle Çekim Teorisinin Doğruluğu Kanıtlandı

Bilim insanları, yerçekimini ve evreni anlama üzerine müthiş bir şey keşfettiler. Alman fizikçi Albert Einstein’ın kütle çekim teorisindeki yerçekimi dalgalarının varlığı kanıtlandı. LIGO Bilimsel Çalışma Grubu’na bağlı bilim insanları milyonlarca ışık yılı uzaklıkta iki kara deliğin çarpışması sonucu oluşan sesi duyduklarını ve kaydettiklerini söylediler.

Kara delik çarpışmaları sonucu üretilen bu dalgalar elektromanyetik radyasyon dalgalarının içeriğinden tamamıyla farklıdır. Bu durum evrenin görselliğine ses katmaya benziyor.

Ocak 2015 tarihli bir söyleşide, Jean-Yves Vinet,VIRGO projesi sözcüsü,  “Küçük yıldızların birleşim frekansları ana ses dalgaları içine düşer, yani bunları duyabiliriz, bu sinyalleri kaydettiğimiz zaman dinleyebiliriz de” diye konuşmuştu. Astrofizikçiler bu dalgaları 2034 yılına kadar keşfedebileceklerini düşünürken aradan çok kısa bir vakit geçti ve bugün onların sayesinde bu dalgaların varlığından şüphe duymuyoruz.

 

Einstein’ın 100 yıl önce bahsettiği teoriye göre evrendeki cisimler kütleleri ne kadar büyük olursa o kadar çekim uyguluyor. Einstein’a göre yerçekimi dalgaları, uzayda geçtikleri yeri geriyor veya sıkıştırıyorlar. Bu çekim kuvveti uzay ve zamanın üst üste geçmiş katmanlarından oluşuyor. Bu katmanlar genişleyip büyüyebiliyor. Yani kara delik gibi büyük kütleli cisimler hem çok fazla çekim kuvvetine sahip hem de tam olarak zamanı bükebiliyor.

Einstein3

Işık hızıyla yayılan bu dalgalar uzay-zamanının tümüne yayılıyor.

Peki, bu dalgaların önemi ne?

Bu dalgalar uzayda yol alırken ışık gibi başka cisimler tarafından emilmiyor ve yansımıyor. Işık kadar hızlı ilerleyen ve hiç bozulmadan yoluna devam eden bu dalgalar bize ne getirecek? Bilim insanları büyük patlamanın izlerinin hala var olduğu yönünde düşünüyor. Yerçekimi dalgaları sinyalleri evrenin oluştuğu ilk tepkimede mi meydana geldi? Eğer öyleyse  bu dalgalar sayesinde onlara ulaşabiliriz.

Profesör Stephen Hawking, BBC’ye verdiği özel demeçte bunun bilim tarihine geçecek bir an olduğunu söyledi. Kara delikler konusunda uzman olan Hawking, “Yerçekimi dalgaları, evrene bakmanın yepyeni bir yolunu sunacak bize. Onları saptayabilir olmamız, astronomide devrim yaratabilir” dedi ve ekledi: “Einstein’ın izafiyet teorisini sınamanın yanı sıra evrenin tarihi boyunca oluşmuş tüm kara delikleri görmeyi umabiliriz. Hatta Büyük Patlama sırasındaki evrenden kalıntıları bile görmek mümkün olabilir.”

Bilim insanlarının şimdiden sonra yapacağı şey bugün evrenin teleskoplarla göremediğimiz bölümünü anlamaya çalışmak olacak. Kara delikler ve nötron yıldızlara bakılacak, en önemlisi de Büyük Patlama’nın izlerine ulaşmaya çalışılacak.

Albert Einstein’ın bir teorisinin daha doğruluğu 11 Şubat 2016 tarihi itibari ile kanıtlanmış oldu. Fakat Einstein, bir konuda yanılmıştı; bu dalgaları fiziksel olarak saptamanın hiçbir zaman mümkün olmayacağını söylemişti.

Dalgaları gözünüzde daha iyi canlandırabilmek için aşağıdaki linke tıklayın.

 

Kaynaklar:

http://www.bbc.com/turkce/haberler/2016/02/160211_yercekimi_dalgalari_kesfedildi

http://tr.euronews.com/2015/01/12/uzay-arastirmacilari-albert-einstein-dan-100-yil-sonra-yer-cekimi-calisiyor

http://www.businessht.com.tr/teknoloji/haber/1194207-bilim-icin-tarihi-gun-einsteinin-yercekimsel-dalgalari-kanitlandi

 

Yorum Yap