Elon Musk, Yapay Zekanın İnsan Irkını Ortadan Kaldırabileceğini Yineledi

Elon Musk, yapay zeka alanında çalışmalara katkı sunarken, aynı zamanda yapay zekanın insan ırkını tehdit edeceği iddiasını yineledi. Musk’a göre, gelecekte yapay zekayı kontrol altında tutma şansımız maksimum %10.

SpaceX ve elektrikli otomobil üretici Tesla’nın kurucu CEO’su Elon Musk, yapay zekanın büyük bir tehdit oluşturduğu konusunda yine uyarıda bulundu. Yapay zekanın insanlığı yok edeceğini yenileyen Musk, insanlığın yapay zekayı güvenli bir şekilde tutmasının yüzde 5 ila 10 gibi bir orana sahip olduğunu ekledi.

Rolling Stone dergisinde yayımlanan makalede, Musk’ın ifadelerine yer verildi. Elon Musk, yapay zeka çalışma ve geliştirmelerinde büyük katkısı olmasına rağmen, teknolojinin potansiyelinin, ciddi sorunları da beraberinde getireceğini açıkça kabul ediyor.

Yapay Zeka ve Güvenlik Riski

Yapay zekanın asıl amacı, insanlardan daha akıllı sistemler ortaya çıkarmanın yanında, insanın programlaması ve müdahalesi olmadan, bağımsız bir şekilde öğrenen bir yapı oluşturmak. Ancak, yapay zekanın bu kabiliyeti nereden alıp ne yönde geliştireceği soru işareti.

Öte yandan, makinelerde ahlak ve pişmanlık gibi duyguların bulunmadığı gerçeği var. Gelecekte yapay zeka, iyi ve kötüyü ayırt etme kabiliyetine sahip olabilir fakat insana dair duygular, yalnızca insanlarda kalmaya devam edecektir.

Rolling Stone makalesinde Musk, şu anda AI’da mevcut olan tehlikeler ve sorunlar üzerinde durdu. Bunlardan biri, sadece birkaç şirketin AI sektörünü esasen kontrol etme potansiyeline sahip olması. Google’ın DeepMind’ı bu anlamda en somut örnek.

Musk, “Facebook, Google ve Amazon arasında – ve muhtemelen Apple, ancak gizlilikle ilgileniyor gibi görünüyor – sizin hakkınızda daha fazla bilgi sahibi olduklarını” söyledi. “Güç konsantrasyonunda çok fazla risk var. Dolayısıyla, AGI [yapay genel zeka] aşırı bir güç seviyesini temsil ediyorsa, bu, gözetilmeksizin birkaç kişi tarafından kontrol edilmeli mi? ”

Musk; “Facebook, Google ve Amazon arasında bu anlamda bir rekabet var. Apple da çok ön planda olmasa da yapay zekayla ilgileniyor. Güç sahibi olma konusunda çok fazla risk var. Dolayısıyla AI, aşırı bir güç seviyesini temsil ediyorsa bu, gözetilmeksizin birkaç kişi veya kurumun kontrolünde olmalı mı?” dedi.

Risk Almaya Değer mi?

Uzmanlar, Musk’ın açıklamalarından sonra ikiye bölünmüş durumdalar. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, Musk’ın uyarılarını oldukça “sorumsuz” olarak nitelendirerek, insanlığın geleceği hakkında iyimser olduğunu söyledi. Bu arada Stephen Hawking, AI sistemlerinin insanlık için tamamen tehlikeli olduğunu açıkça söylemekten çekinmedi.

Makine öğrenimi ve ağ algoritmaları konusunda uzmanlaşmış bir Rus bilgisayar bilimcisi olan Sergey Nikolenko ise, “Güçlü AI, AI uyum problemi ve diğer sorunlar konusunda ciddi sonuçlar elde etmek için, hala gerekli temel anlayış ve metodolojiden yoksun olduğumuzu düşünüyorum” dedi.

AI sistemlerinin, kendi dillerinde iletişim kurabilen ve doğal olarak merak uyandıran bir yapısı var. Bir robot ayaklanması bugün için ütopik olsa da, yapay zekanın ilerleme kaydettiğinde geleceğin dünyasında neler olacağını kestirmek güç.

Elbette bu endişeler, AI’ın ilerlemesine engel değil. Şimdiden, kanseri teşhis edebilen, intihar eğilimini saptayabilen AI sistemleri mevcut.

Sonuç olarak, Musk’ın uyarıları yalnızca bir kişinin görüşü denebilir. Teknoloji, hayatları kurtarma ve iyileştirme potansiyeline sahip. Dolayısıyla, gelecekteki düzenlemelerle yapay zekayı ‘güvenli’ hale getirmeye odaklanmalı.

Yorum Yap