Empatiyi Öğrenmek

Yapılan araştırmalar, olumlu deneyimler sonucu beyindeki öğrenme merkezlerinin harekete geçtiğini ve böylece empati kurma olanağının arttığını ortaya koydu.

Farklı ülkelerden ve kültürlerden olan insanlarla yaşanan problemlerin sebebinin genellikle kişileri “yabancı” olarak görüp onlarla empati kuramamak olduğu düşünülüyor. İsviçre Zürih Üniversitesi’nde yapılan araştırma, farklı kültürler arasında yaşanan sorunlardan yola çıkılarak yapıldı. Araştırma sonucunda yabancılarla kurulan iletişimde empatinin öğrenilebileceğini ve olumlu deyimlerin empatinin beyinde oluşmasına nasıl bir etkisi olduğunu ortaya çıkardı.

Kendinden olan ve olmayan

Philippe Tobler, Jan Engelmann, Marius Vollberg ve ekibin başında bulunan Psikolog Sinirbilimci Grit Hein, araştırmayı bir grup insanın beyin faaliyetlerini ölçerek yürüttü. Araştırma yapılan grup, kendi kültüründen insanlarla ve “yabancılarla” iyi deneyimler yaşamış insanlardan oluşuyordu. Testte katılımcılardan ellerinin üstüne acı veren elektrik şokları vermeleri istendi. Aynı zamanda, kendi kültüründen veya başka kültürden birine acı vermesi için para ödeyebilecekleri keşfedildi. Bu deneyin öncesi ve sonrasındaki beyin faaliyetleri kaydedildi.

Araştırmanın başında yabancılara verilen acının kendi kültüründen olan insana verilen acıdan beyinde daha zayıf bir faaliyeti tetiklediği görüldü. Ancak yaşanan olumlu deneyimler sonucunda yabancı kişiye karşı daha çok empati kurulduğu görüldü. Araştırmada, olumlu deneyim ne kadar güçlüyse sinirsel empati de o kadar güçlü oluyordu.

Hein, konuya ilişkin, bir yabancıyla yaşanan olumlu deneyimlerin gruptaki diğer kişileri de etkilediğini ve böylece yabancılarla empati kurulmasını arttırdığını söyledi.

Kaynak
2 Yorum
  1. rahmi

    Kısaca şöyle diyebilirmiyiz. İnsanlar sahip oldukları değerlendirme sistemine/konnektomuna yakın olan kişilere(bizim kabileden) daha fazla empatik olup diğerlerine empatilerini belirleyen şeyse öncelikle olumsuz ancak yaşanabilecek olumlu ilişkiler durumu değiştirebilir..

    1. Estragon

      O kişiye karşı ilk hissedilmesi gereken duygunun empati olduğunu söylüyor bu çalışma aslında. Olumsuz yaşananları olumlu yaşananlarla değiştirmekten öte olumsuz paylaşımlara meydan vermemek diyebiliriz.

Yorum Yap