Empatiyi Öğrenmek

[n]Beyin > Haberler 4 Ocak 2016
1.844

Yapılan araştırmalar, olumlu deneyimler sonucu beyindeki öğrenme merkezlerinin harekete geçtiğini ve böylece empati kurma olanağının arttığını ortaya koydu.

Farklı ülkelerden ve kültürlerden olan insanlarla yaşanan problemlerin sebebinin genellikle kişileri “yabancı” olarak görüp onlarla empati kuramamak olduğu düşünülüyor. İsviçre Zürih Üniversitesi’nde yapılan araştırma, farklı kültürler arasında yaşanan sorunlardan yola çıkılarak yapıldı. Araştırma sonucunda yabancılarla kurulan iletişimde empatinin öğrenilebileceğini ve olumlu deyimlerin empatinin beyinde oluşmasına nasıl bir etkisi olduğunu ortaya çıkardı.

Kendinden olan ve olmayan

Philippe Tobler, Jan Engelmann, Marius Vollberg ve ekibin başında bulunan Psikolog Sinirbilimci Grit Hein, araştırmayı bir grup insanın beyin faaliyetlerini ölçerek yürüttü. Araştırma yapılan grup, kendi kültüründen insanlarla ve “yabancılarla” iyi deneyimler yaşamış insanlardan oluşuyordu. Testte katılımcılardan ellerinin üstüne acı veren elektrik şokları vermeleri istendi. Aynı zamanda, kendi kültüründen veya başka kültürden birine acı vermesi için para ödeyebilecekleri keşfedildi. Bu deneyin öncesi ve sonrasındaki beyin faaliyetleri kaydedildi.

Araştırmanın başında yabancılara verilen acının kendi kültüründen olan insana verilen acıdan beyinde daha zayıf bir faaliyeti tetiklediği görüldü. Ancak yaşanan olumlu deneyimler sonucunda yabancı kişiye karşı daha çok empati kurulduğu görüldü. Araştırmada, olumlu deneyim ne kadar güçlüyse sinirsel empati de o kadar güçlü oluyordu.

Hein, konuya ilişkin, bir yabancıyla yaşanan olumlu deneyimlerin gruptaki diğer kişileri de etkilediğini ve böylece yabancılarla empati kurulmasını arttırdığını söyledi.

Etiketler: ,
Kaynak:
Bu yazı üyemiz tarafından hazırlanıp [n]Beyin Editörü tarafından düzenlenmiştir.
[n]Beyin Üyeleri Ne Diyor?

Yazıya 2 yorum yapılmış.

rahmi 7 Ocak 2016

Kısaca şöyle diyebilirmiyiz. İnsanlar sahip oldukları değerlendirme sistemine/konnektomuna yakın olan kişilere(bizim kabileden) daha fazla empatik olup diğerlerine empatilerini belirleyen şeyse öncelikle olumsuz ancak yaşanabilecek olumlu ilişkiler durumu değiştirebilir..

Estragon 14 Ocak 2016

O kişiye karşı ilk hissedilmesi gereken duygunun empati olduğunu söylüyor bu çalışma aslında. Olumsuz yaşananları olumlu yaşananlarla değiştirmekten öte olumsuz paylaşımlara meydan vermemek diyebiliriz.

Facebook Yorumları
İlginizi Çekebilir
İlk Görüşme

İlk Görüşme

3 Nisan 2017
3.369
Negatif Düşünceyle Mutlu Olun

Negatif Düşünceyle Mutlu Olun

3 Nisan 2017
11.593
‘Işınlanan’ Limonata

‘Işınlanan’ Limonata

31 Mart 2017
3.218
Yenilikçi Yaban Arıları

Yenilikçi Yaban Arıları

2 Mart 2017
1.673