En Gürültülü Yerde Bile Söylenenleri Duyabilirsiniz

İşitme zorluğu çeken birçok kişi için kalabalık bir restoranda veya başka gürültülü bir yerde sohbet etmeye çalışmak, işitme cihazlarıyla bile çok zor olabilir. Konuya dair Current Biology’de rapor veren araştırmacılar iyi haberler var. Özel olarak tasarlanmış bir yazılım olan Audiogame, bu soruna çare olabilir.

Yazılımı kullanan işitme engelli yaşlı insanlar, yüksek düzeyde arka plan gürültüsü varlığında yüzde 25 daha fazla kelime ürettiler. Bu oran, yazılımın işitme cihazlarından üç kat daha fazla fayda sağladığını ortaya koydu.

Harvard Tıp Okulu’ndan Daniel Polley, bu bulguların, gürültülü dinleme koşullarında konuşmanın anlaşılmasının, tümüyle beyin aktivitesinin olduğunu ve kesinlikle %100 kulağa bağlı olmadığını vurguladı.

Polley, bu iyileştirmelerin, seçici işitme dikkatini de içeren diğer bilişsel kaynakların daha iyi kullanımını yansıttığını açıkladı. Başka bir deyişle, katılımcılar gürültüyü daha iyi filtreleyerek, dikkat dağıtan unsurları ayırt edebildiler.

Çalışma, 70 yaş üzerinde 24 katılımcıyla gerçekleştirildi. Tüm katılımcılar hafif ila ağır işitme kaybına sahipti ve ortalama 7 yıldır işitme cihazı kullanıyorlardı. Katılımcılar rastgele iki eğitim grubundan birine tayin edildi. Her iki grubun üyelerinden 8 hafta boyunca, haftada 3,5 saat olacak şekilde yazılımı kullanmaları istendi. Bir grup, oyuncunun konuşmaları takip etme yeteneğini artırmak amacıyla tasarlanmış bir oyun oynadı. Katılımcılar parmak uçlarını sanal bir ses ile hareket ettirdikçe, tahmin edilen ve fiili işitsel geribildirim arasındaki ince sapmalar gözlemlendi. Her bir grubun katılımcıları, konuşma anlayışının geliştirileceğine eşdeğer verilerin ortaya çıkmasını sağladılar.
kulak1

Beynin Plastisite İlkelerinden Faydalanılıyor

Her iki gruptaki insanlar, kendi işitsel görevlerini geliştirdiler. Ancak bir grup, belirgin iyileştirmeler göstererek, yüksek düzeyde arka plan gürültüsüyle bile, yüzde 25 oranında daha fazla kelime belirledi.

Araştırmacılar, uygulamaların yokluğunda bu yararların devam etmediğini belirlediler. Bununla birlikte bulgular, bilgisayar ortamındaki bir yazılımdan kaynaklanan algısal öğrenmenin, gerçek dünyada iletişim zorluklarına sebep olabileceği gerçeğini de gösterdi. Polley, işitsel eğitim yazılımıyla birlikte işitme cihazlarının yine kullanılması gerektiği görüşünde.

Polly; “Beyin plastisite ilkelerinden esinlenen işitsel algı eğitim yazılımının, bu dinleme aygıtlarına sunacağı katkıyı görmek için sabırsızlanıyoruz. Bu yararların, tahmin edilenden çok daha yüksek düzeyde olacağına inancımız tam” dedi.

Kaynak

Yorum Yap