En Uzun İnsan Ömrü Ortalama 115 Yıl

Bilim ve tıptaki gelişmeler insan ömrünün gün geçtikçe uzamasına sebep oldu. Ancak Nature dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, ne yaparsak yapalım 115 yıldan fazla yaşayamayacağız.

Tıptaki gelişmeler hayat kalitemizi artırdığı gibi, yaşlı insanların sayısında da bir artış görülmesini sağladı. Bununla birlikte de insanın ömrü 150, 200, 300 yıla çıkarılabilir mi sorusu gündeme geldi.

New York’taki Albert Einstein Tıp Üniversitesi’nden Dr. Jan Vijg ve ekibi bunun mümkün olmadığını söylüyor. Ekip, dünyadaki nüfus verileri üzerinde yaptıkları araştırmaların sonucunda, 100 yaşından sonra yaşa göre hayatta kalma oranının düştüğünü ve maksimum yaşam süresinin doğal kısıtlamalara bağlı olduğunu buldular.

Araştırmacılar, bunu destelemek için Jeanne Calment’in 122 yaşında öldüğü 1997’den beri dünyadaki en yaşlı insan yaşının hiç artmadığına dikkat çektiler. Yeni araştırmanın bulgularına göre, bu rekor asla kırılamayacak. Araştırmanın yazarları, BBC’ye verdikleri demeçte, 125 yaşına gelmiş birini bulmanın çok düşük bir ihtimal olduğunu, ancak 10,000’de 1 belki olabileceğini söylüyorlar.

jeanne_calment_0
Jeanne Calment

Tüm dünyanın yaşla ilgili bilgilerini içeren İnsan Ölümlülük Veritabanı’nı (Human Mortality Database) inceleyen araştırmacılar, ortalama bir insanın hayat beklentisinin 100 yaşın üzerine çıktığını belirterek, en az 40 millet ve yörede 1900’den beri 70 yaşına kadar yaşayan insan sayısında artış olduğunu buldular.

Bununla birlikte, LiveScience, araştırmacıların, eğer belli bir yaş sınırı olmasaydı bu durumda hayatta kalma oranına, yaşı en büyük olan kadın ve erkeklerin de dahil edilmiş olması gerektiği şeklinde yorumda bulunduklarını açıkladı. Ancak bulgular bunun tam da tersini gösteriyor. Aslında en yaşlı olanlardan oluşan bu gruplar arasında hayatta kalma oranı 1980’den beri sabit. Bu da bir insanın ne kadar uzun yaşayabileceği konusunda bir sınır olabileceğini düşündürüyor.

Ekip, 1968 ve 2006 arasında Amerika, İngiltere, Fransa ve Japonya’da görülen ölümlere odaklanarak en uzun yaşayan insanların öldüklerinde kaç yaşında olduğunu üzerinde de çalıştı. Bu 4 ülkede, en uzun yaşayan insan 110 yaşındaydı. Buna göre, Calment’in 1997’de ölmesinin ardından, en uzun yaşayan insanın yaşında bir atış görülmediği gibi bir azalma olduğu da ortaya çıkıyor.

“105 yaşından büyük olan insanlarda çok az ilerleme görülüyor ki bu da insan yaşamının sınırına çok yakın olduğumuz anlamına geliyor” diyen Dr Vijg, insan ömrünün maksimum 115 yıl olduğunu ve bunu aşmanın neredeyse imkânsız olduğunu söylüyor.

Dr. Vjig, ayrıca, insanların daha uzun yaşamaktansa  yaşadıkları zamandan keyif almaları ve sağlıklarına odaklanmaları gerektiğini düşünüyor.

Kaynak

Yorum Yap