Evden Çıkmadan Dünyayı Gezin!

Günümüzde teknolojinin insanları birbirinden uzaklaştırdığı ve izole bireyler yarattığı konuşuluyorken, Jacqui Kenny’nin teknolojiyi kullanarak agorafobi sahibi insanlarla bağlantı kurması ve ‘dünyayı gezmesi’ aslında tam tersinin de mümkün olduğunu gösteriyor.

Jacqui Kenny Londra’da yaşayan agorafobik bir sanatçı. Fobisi bilmediği yerlere gitmesini ve seyahat etmesini engelliyordu, o da dünyayı gezmek için olağanüstü bir yol buldu. Google Street View’u kullanarak Kenny, Agoraphobic Traveller (Agorafobik Gezgin) olarak adlandırdığı kişisel bir projeye başladı. Evden çıkmadan dünyanın her köşesinden eline kamerayı bile almadan büyüleyici fotoğraflar çekerek seyahate ve fotoğrafçılığa yeni bir anlam kazandırdı.

Daha önceleri fotoğrafla ilişkisi ilgiden öte olmayan Jackqui Kenny’nin bu sanatsal yönelimi, Google Street View’da beğendiği mekân ve objelerin görüntülerini kaydetmesiyle başlamış.  Google Street View’un kamerasıyla estetik algısını geliştiren sanatçı, 25.000 fotoğraftan sonra kendi stilini bulmada sona yaklaştığını hissettiğini söylüyor.

 

peru

Yeni Yerler, Yeni İnsanlar

“Çoğu insan agorafobinin açık alan korkusu olduğunu düşünüyor, aslında kaçışın zor olabileceğini düşündüğünüz halka açık alanlarda bulunma korkusu. Örneğin benim için en kötü senaryo başkalarının şahit olacağı bir panik atak krizi geçirip eve dönememek.” diyor Jacqui Kenny. Evden her uzaklaştığı an Everest’e tırmanmış gibi hissettiğini söyleyen birinin kendini huzurlu hissettiği alanı terk etmeden dünyayı gezebilmesi agorafobi sahibi birçok kişi için müjde niteliğinde bir haber. Bu şekilde görmek istedikleri yerleri görmekten mahrum kalmıyorlar, ayrıca Jacqui fotoğrafların kendisinde seyahat etme ve korkularıyla yüzleşme isteği uyandırdığını söylüyor. İlk bakışta bu yöntem insanı eve hapsediyormuş gibi görünse de aslında dışarıda rengârenk ve mucizelerle dolu bir dünya olduğunu gösteriyor ve insanı dışarı çağırıyor. Günümüzde teknolojinin insanları birbirinden uzaklaştırdığı ve izole bireyler yarattığı konuşuluyorken, Jacqui Kenny’nin teknolojiyi kullanarak agorafobi sahibi insanlarla bağlantı kurması ve ‘dünyayı gezmesi’ aslında tam tersinin de mümkün olduğunu gösteriyor.

Sanatçının diğer fotoğraflarını incelemek isteyenler için:

https://www.instagram.com/streetview.portraits

Kaynak

Yorum Yap