Araştırma: Evlilik, Hafızayı Koruyor

Yeni bir araştırmaya göre, hiç evlenmemiş veya boşanmış kişilerin demans hastalığına yakalanma riski, evlilere göre daha yüksek.

Yeni bir araştırma, evliliğin hafızaya pozitif etkisini ortaya çıkardı. Araştırmacılar, ömür boyu yalnız yaşayan veya boşanmış kişilerin demans riskine yakın durduklarını ifade ettiler.

Araştırmacılar bu ifadelerini, 2016 sonuna kadar yapılan 15 farklı çalışmadan elde edilen verilere dayandırdılar. Avrupa, Kuzey & Güney Amerika ve Asya’dan 800.000’den fazla katılımcıyı kapsayan araştırma, medeni durumun, demans riskine ne yönde etki ettiği üzerine yoğunlaşıyordu.

Yaş ve cinsiyetin göz önüne alındığı araştırmada, ömür boyu yalnız yaşayanların bunama riskinin %42 gibi bir oranda olduğu görüldü. Bu riskin bir kısmı, yalnız yaşayanların fiziksel sağlığındaki negatif etkilere de bağlanabilir.

Boşanmış bireylerin demansa yakalanma riski evlilere göre %20 fazlayken, eğitim düzeyi dikkate alındığında bu oranda düşüş gerçekleşiyor. Ancak araştırmacılar, ‘yas’ gibi durumların stresi tetiklediğini, bu sebeple bilişsel yeteneklerdeki stres düzeyinin artış göstereceğinin de altını çizdiler.

Evlilik, her iki tarafın daha düşük demans riski taşıması, daha fazla egzersiz, sağlıklı bir diyet, daha az sigara ve daha az içki içmek gibi sağlıklı yaşam tarzlarına sahip olmasına yardımcı olabilir.

Araştırmacılar, çiftlerin toplumsal katılım için daha fazla fırsata sahip olabileceğini ve bunun daha iyi sağlık ve düşük demans riskiyle bağlantılı bir faktör olduğunu belirtiyorlar.

Kaynak

Yorum Yap