Eyvah, Yine Geç Kaldım!

Sürekli geç kaldığı için çeşitli sorunlar yaşayan insanlar neden bu huyundan vazgeçemez? Araştırmacılar bunun “planlama hatası”ndan kaynaklandığını düşünüyorlar.

Planlama hatası, bir insanın bir işin ya da olayın ne kadar sürede gerçekleşeceğini kestiremeyip yanlış tahminler yapmasıdır. Bununla ilişkili olarak, aynı anda birden çok işi yapmayan çalışan insanlar da genelde gecikiyor. Bunun sebebi, aynı anda birçok iş yapmanın üstbiliş ve o anda yapılan işin bilincinde olmayı zorlaştırmasıdır.

2001’de yaptığı araştırmada Conte, gecikme durumuyla ilgili kişilik özelliklerinin etkili olabileceğini ortaya koydu. Bu araştırmada aşırı düzenli ve başarı odaklı olan kişiler A tipi, diğer kişiler de B tipi olarak adlandırıldı. A tipi insanlar bir dakikayı 58 saniye algılarken, B tipi insanlar 77 saniye olarak algılıyorlar. Bu 18 saniyelik zaman farkı, uzun süreler söz konusu olduğunda ciddi bir vakit kaybı ve gecikmeye sebep oluyor.

2012’de yapılan bir araştırmada, katılımcılardan bir işi yapmadan önce yaptıklarını hayal etmeleri istendi ve bunun sonucunda daha doğru zamanlama tahminleri yaptıkları gözlemlendi. Bundan yola çıkarak araştırmacılar, planlama hatası yapan insanlara her bir iş için ayrı zaman bölümleri yapmalarını öneriyor. Böylece zaman algılarının daha doğru bir şekilde işlemesini sağlayabilirler.

 

Kaynak

Yorum Yap