Fazla Kilo Beyni Erken Yaşlandırıyor!

Neurobiology of Aging dergisinde yayımlanan yeni bir araştırmaya göre, aşırı kilolu ya da obez bireylerin beyinlerinin zayıf insanlarınkinden 10 yıl daha yaşlı olduğu görünüyor.

Normalde beyinlerimiz yaşlandıkça küçülür ancak, bu bağlantıyı doğrudan destekleyecek çalışmalar henüz yeterli ölçüde olmasa da, araştırmacılar, şeker hastalığı ve kalp rahatsızlıklarıyla ilişkilendirilen obezitenin aynı zamanda beyin yaşlanmasının erken başlaması ve ilerlemesiyle de ilintili olabileceğini buldular.

Her defasında bir bireyden alınan bilgilerin değerlendirildiği çalışmada, bilim insanları, beyinde yaşlanmanın görülmesiyle obezitenin bağlantısı olup olmadığını anlamak için yetişkin yaşam süresi boyunca obezitenin beyin yapısı üzerine etkilerini incelediler. Araştırma ekibi, bu çalışma için yaşları 20 ile 87 arasında değişen 470 gönüllü üzerinde inceleme yaptı.

BMI (Beden Kitle İndeksi*) seviyeleri arasındaki farklılıkların keşfi

Araştırmacılar, bu bireylerin kilo ile ilgili verilerini aşırı kilolu olmayanlar ve aşırı kilolular olmak üzere iki gruba ayırdılar. Bunun sonucunda, aşırı kilosu olmayan gruba kıyasla aşırı kilolu bireylerin beyinlerinde beyaz madde miktarının çarpıcı bir biçimde farklı olduğunu keşfettiler. Aşırı kilolu bireylerin beyaz maddelerinde, aşırı kilosu olmayan bireylere göre daha fazla düşüş vardı.

Ekip, daha sonra bu iki grup içerisinde beyaz maddenin yaş ile nasıl değiştiğini belirledi. Gruplar arasında yaklaşık 10 yıllık bir fark olduğunu buldular. Aşırı kilolu bireylerin beyinleri daha yaşlı görünmekteydi.

brain3
Aynı yaş ve cinsiyetten BMI değerleri farklı iki bireyin gri madde (kahverengi) ve beyaz madde (sarı) miktarlarının karşılaştırılması. (Görsel Lisa Ronan’dan temin edilmiştir.)

Şaşırtıcı bir biçimde, bu uyumsuzluğun orta yaş ve daha sonraki yaşlar için geçerli olduğunu gözlediler ki bunu orta yaş döneminde beyinlerimizin yaşlanmaya karşı daha duyarlı olabileceğinin belirtisi olarak yorumlamak mümkün.

Cambridge Üniversitesi’nde bir psikiyatrist olan çalışmanın yazarlarından Lisa Ronan, bir gazeteye yaptığı açıklamada “Beyinlerimiz yaşlandıkça boyutları doğal olarak küçülür ama aşırı kilolu bireylerin beyinlerindeki beyaz maddenin neden daha az olduğu henüz net değil”  dedi. “Şu anda bu değişikliklerin obeziteden mi kaynaklandığını yoksa obezitenin bu değişiklikler nedeniyle mi ortaya çıktığını ancak tahminler üzerinden yorumlayabiliriz” diye de ekledi.

Araştırmacılar, aşırı kilosu olan ve olmayan bireylerin beyaz maddelerindeki bariz farklılıklara rağmen IQ testine benzer bir test ile yaptıkları ölçümlerde, aşırı kilolu ya da obez olan bireylerin bilişsel yetenekleri arasında bir bağlantı olmadığını keşfettiler.

Cambridge Üniversitesi Sinirbilim bölümünden Prof. Dr. Sadaf Farooqi, “Beyin yapısındaki değişimlerin etkilerinin neler olabileceğini henüz bilmiyoruz. Açık olan şu ki bu çalışma, kilo, beslenme ve egzersizin beyin ve hafıza üzerindeki etkilerini keşfetmek adına yapılacak daha derin araştırmalar için iyi bir başlangıç olabilir”  diye konuştu.

*Beden Kitle İndeksi (BMI) bireyin vücut toplam ağırlığının (kg) vücut yüzey alanına (m2) bölünmesiyle bulunur.

Kaynak

Yorum Yap