Fiziksel Görünümünüzün Hakkınızda Verdiği 8 İpucu

Birini gördükten sonra sadece birkaç saniye içinde, o kişi hakkında kararlar vermeye başlıyoruz. Fiziksel görünüm, kişinin beyni veya çeşitli davranış eğilimleri hakkında karar vermemize sebep oluyor. Fiziksel görünüm, aynı zamanda kimi sağlık sorunlarının işareti olabiliyor. Nasıl mı? Konu hakkındaki 8 önemli madde yazımızda.

1. Çekici bir görünüme sahipseniz, insanlar başka olumlu özelliklere de sahip olduğunuzu varsayıyor.

Psikologların “Halo Etkisi” dediği bir olgu sayesinde, iyi görünümlü insanların, zeka ve bağlılık gibi başka olumlu niteliklere de sahip olduğunu var sayıyoruz.

Daniel Hamermesh, iş yerlerinde konuyla ilgili bir gözlem yaptı. Araştırmaya göre, iş yerlerinde iyi görünümlü insanların maaşları daha yüksek. Tesadüf değil.

Başka bir araştırmada, erkek öğrencilere, iki ayrı makale sunuldu ve tepkileri ölçüldü. Birinde, bir kadının yalnızca ismi yer alırken, diğerinde isim yerine güzel bir kadının fotoğrafı yer alıyordu. Tahmin edeceğiniz üzere güzel bir kadının yazdığı düşünülen makale, diğerinden çok daha fazla olumlu yorum aldı.

2. İnsanlar tek bir fotoğraf üzerinden bile karakter analizi yapıyorlar.

2009 yılında Texas Üniversitesi’nde bir araştırma yapıldı. Araştırmada, katılımcılara 123 öğrencinin fotoğrafları gösterildi. Katılımcılar, fotoğraflara bakarak kişinin doğal durduğunu ya da poz verdiğini söyledi.

Hatta bazı katılımcılar detaya inerek, fotoğraftaki kişinin ne kadar dışa dönük olduğunu, özgüveninin ne kadar yüksek olduğunu, ne kadar dindar olduğunu veya ne kadar yardımsever olduğunu bile tahmin etti.

3. Yüz yapınız insanlara ne kadar agresif olduğunuza dair ipuçları verebilir.

2013 yılında Londra Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmanın sonucu, daha yüksek testosteron seviyesine sahip erkeklerin daha geniş yüz hatları ve daha büyük elmacık kemiklerine sahip olduğu ihtimalinin yüksek seviyelerde olduğunu ortaya koydu.

Bu yüz özelliklerine sahip olan erkekler, daha agresif tavırlar sergiliyorlar ve ilginç bir şekilde statü sahibi olmaya oldukça önem veriyorlar.

4. İnsanlar aynı zamanda yüz yapınızı, ne kadar güçlü olduğunuza ilişkin kararlar vermek için kullanır.

2015’te yapılan bir çalışmada bilim insanları, beş farklı yüz ifadesine sahip 10 farklı kişinin fotoğraflarını gösterdikten sonra, katılımcılardan fotoğraftaki kişinin ne kadar samimi, güvenilir veya güçlü olduğunu belirlemelerini istediler.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, katılımcılar, mutlu ifadeleri olan insanları öfkeli ifadelere sahip olanlardan daha samimi ve güvenilir olarak niteleme eğilimindeydiler. Ayrıca, geniş yüzleri olan insanların daha güçlü olduğu fikrinde birleştiler.

5. Güven vermeyen bir ifadeye sahipseniz, insanlar suç işleme eğiliminde olduğunuz fikrine kapılıyor.

Kimi insanların neden daha güvenilir bir ifadeye sahip olduğu konusunda ortada bilimsel veriler yok elbette. Ancak bunu bir kalite ölçüsü olarak değerlendirirsek, bu durumun insanların yaşamını değiştirecek niteliğe sahip olduğunu görmemiz mümkün.

İngiltere’de yapılan bir araştırmada, katılımcılardan rastgele seçilen erkek ve kadın fotoğraflarına bakmaları ve o kişilerin duygusal durumları, suç işleme eğilimleri hakkında fikir yürütmeleri istendi.

İlk fotoğraf kümesi, polis kamerası veritabanından geldi. İkinci küme, bazı aktörlerin mutlu, mutsuz ve kızgın ifadelerle poz verdikleri fotoğraflardan oluşuyordu.

Fotoğrafların nereden geldiğine bakılmaksızın, daha az güvenilir ve daha baskın karakterlerin yer aldığı fotoğraflarda, fotoğrafı veren kişinin suç eğiliminin yüksek olabileceği fikri öne çıktı.

6. Temel sağlık sorunları gözlerinizden teşhis edilebilir.

Doktorlar sadece gözlerinize bakarak bile çok sayıda durumu teşhis edebilirler. Gözün arka tarafındaki ışığa duyarlı tabaka olan retinadaki kırmızı lekeler diyabet belirtileri olabilir.

Kan şekeri seviyesi çok yükseldiğinde, retina içindeki kan damarları tıkanarak şişebilir ve patlayabilir.

7. Yüzünüz hikayenin tamamını anlatmayabilir. Erkekler için, parmak uzunluğu ile kanser riskinin bağlantılı olduğu öne sürülüyor.

Bilim adamları, prostat kanserine yakalanan 1.500 hastanın parmak uzunluklarını kayıt altına aldı. Bundan sonraki 15 yıllık bir süre zarfında, 3.000 sağlıklı erkekten, mevcut hastaların ellerinin fotoğraflarına bakmaları ve kendi ellerine benzeyenleri seçmeleri istendi.

Araştırma bittiğinde, parmakları nispeten daha kısa olan erkeklere prostat kanseri teşhisi konma olasılığı, parmakları uzun olanların oranının üçte biriydi.

8. Boyunuz ile bazı hastalıkların ilişkisi.

Araştırmalar, uzun boylu insanların kalp hastalığı riskinin daha düşük olduğunu, kısa boylu insanların ise kanser oranının daha düşük olabileceğini göstermekte.

Bu etkilerin, üretilen büyüme hormonu miktarı ile ilişkili olduğuna inanılmaktadır. Ancak bu durum bazı hastalıklara karşı koruyucu görev üstlenirken, diğer bazı hastalıklar için risk faktörü oluşturuyor. Bununla birlikte mevcut bulgular, uzun veya kısa boylu olmanızın herhangi bir hastalık karşısında direkt etkisi olacağı veya hastalığı engelleyip engellemeyeceği anlamına gelmiyor.

Kaynak

Yorum Yap