Geç Gelen Nobel: Peyton Rous ve Kanser Virüsleri

Peyton Rous (1879-1970), modern virüs ve kanser bilimlerinde temel taşı olan iki ufuk açıcı keşfe imza atmıştır.

Bu katkılarından ilki, kötü huylu bir tümörün (tavukta bulunan sarkoma) bulaşıcı olduğunu keşfetmesidir. Bu tümör, bulaşıcı olduğu tespit edilen ilk solid tümördür.

İkinci önemli katkısı ise, tümöre neden olan faktörün bakterileri tutan filtrelerden geçebileceğini gösteren deneyleridir. Bu buluşu, tümöre sebep olan faktörün bir virüs olduğunu gösterdi. Keşfedilen virüs Rous Sarcoma Virus (RSV) olarak isimlendirilmiştir ve bulunuşundan bu yana dünya genelinde hakkında pek çok çalışma yapılmıştır.

Bu keşifler, bir kadının Rous’un çalıştığı laboratuvara meme kanseri olan bir tavuk getirmesiyle başladı. Tavuğun göğsünde büyüyen geniş bir tümör kitlesi vardı. Rous, tavuktan küçük bir tümör parçası alarak bunu aynı soydan başka tavuklara enjekte ettiğinde diğer tavuklarda da tümör gelişti. O dönemde tanımlanmış kanserlerin aksine tümörlerin bulaşıcı olabileceği böylelikle gösterilmiş oldu.

Sonraki çalışmalarında ise Rous, tümörün bulaşabilmesi için hücrenin tamamına ihtiyaç duymadığını keşfetti. Tümör hücreleri, bakterileri dışarıda tutan Berkefeld filtresinden geçirildiğinde de aynı şekilde bulaşıcı etki gösteriyordu. Bu sonuç kanserin bulaşmasına sebep olan etkenin filtreden geçebilen bir içerik olduğunu gösterdi. Bu içeriğin virüs olabileceği böylece keşfedilmiş oldu. Çalışmalarını 1910 ve 1911 yıllarında yazdığı iki makalede yayımladı.
Rous, tavuklardaki gibi bulaşıcı kanserleri başka canlılarda da tespit edebilmek için çalışmalarına devam etti. Ancak birkaç yıllık çalışmaları başarılı sonuç vermeyince tümör virüsü çalışmalarına ara verdi.

Rous’un keşifleri kırk yıldan fazla süre görmezden gelindi ve bilim camiasında kabul görmedi. Ancak daha sonra memelilerdeki kanserler üzerinde yapılan çalışmalar Rous’un çalışmalarının gündeme gelmesine sebep oldu. 1966 yılında çalışmasının üzerinden 55 yıl geçtiğinde 87 yaşındayken Nobel Tıp Ödülü’ne layık görüldü.

Günümüzde, insan kanserlerinin yaklaşık %20’sinin enfeksiyon kaynaklı olduğu ve aşı gibi koruyucu tedbirlerin bu kanserleri azaltabileceği biliniyor.

Kaynaklar:

Kumar, P., & Murphy, F. A. (2013). Francis Peyton Rous. Emerging infectious diseases, 19(4), 660.

Van Epps, H. L. (2005). Peyton Rous. Journal of Experimental Medicine, 201(3), 320-320.

 

Kaynak

Yorum Yap