Geçmişten Günümüze Etkisinden Kurtulamayacağınız 10 Bilim-Kurgu Filmi

Bilim-Kurgu denince akla ilk olarak davetsiz misafirler, tuhaf yaratıklar gelebilir. Ancak birazdan okuyacağınız satırlarda, uzayda yapılan yeni keşifler ve zihinlerimizin karanlık odalarına kapı açan, birçok kişiye ilham kaynağı da olmuş yapımları bulacaksınız. İşte, Bilim-Kurgu adına yapılmış en çarpıcı filmlerden birkaç örnek…

1-Artificial Intelligence / Yapay Zeka

Artificial Intelligence

Dünyanın çoğu sular altında kalmış, insanoğlu hayatta kalmak için kendine yeni yollar bulmaya mecbur hale gelmiştir. Bu süreçte, hayatı kolaylaştırma amacıyla yapay zekaya sahip robotlar üretilir. David, tam bir insan gibi donatılmış ilk robot olma özelliğini taşır. David, tedavisi bulunana kadar dondurulmuş hasta bir çocuğun ailesi tarafından, deneme süreci adı altında evlat edinilir.


2- Contact / Mesaj

Contact

Astronom Dr. Arroway, Vega yıldızından gelen bir sinyal keşfeder. Arroway’in bu keşfi bütün Amerika’yı ayağa kaldıracaktır. İşin daha da tuhaf olan tarafı, Vega yıldızından gelen bu sinyaller birleştirildiğinde bir teknolojik aracın yapım planı ortaya çıkmaktadır.


3- E.T.

ET

Evinden üç milyon ışık yılı uzakta küçük kayıp bir yaratık ve onu evine almayı isteyen 10 yaşında bir çocuğun müthiş dostluğunu anlatan efsane yapım.


4- Avatar

Avatar

Pandora adında yeni keşfedilmiş bir gezegen ve bu gezegende dünyada çok az rastlanan ancak çok değerli olan bir element. Pandora’da yaşayan ırk, “gelin ve bu madeni alın götürün” demeyecektir elbette.


5- Gravity / Yerçekimi

Gravity

Dr. Ryan Stone ilk uzay görevine çıkar. Görev arkadaşı ise emekliliğe hazırlanan astronot Matt Kowalsky’dir. Son görevleri sırasında hiç beklemedikleri bir durumla karşılaşırlar ve mekikleri parçalanır. İki astronot, uzayın soğuk ve sonsuz karanlığına doğru savrulurlar.


6- The Terminator

The Terminator.jpg

2029 yılının kıyamet sonrası Los Angeles’ında Skynet adlı yapay zeka ürünü sistem, 1990’larda büyük bölümünü yok ettiği insan ırkının kurtulmayı başaran direnişçilerine karşı savaşmaktadır. Direnişçiler Skynet’e karşı başarıya ulaşmadan hemen önce Skynet, savaşçı robotlarından birine zamanda yolculuk yaptırarak onu geçmişe göndermeyi başarır.


7- Star Wars / Yıldız Savaşları

starwars

Luke Skywalker, amcası ve teyzesiyle tarım işinde uğraşmaktadır. Her ne kadar Akademi’ye katılıp Jedi olmak istese de amcası buna karşı çıkmaktadır. Bu arada şeytani bir imparator galaksiyi ele geçirip, “Ölüm Yıldızı” adında, gezegenleri yok edebilecek güce sahip olan bir gemi yapar ve ortalık karışır.


8- The Matrix

matrix

Saygın bir yazılım şirketinde çalışan Thomas Anderson, gecelerini “Neo” adı altında program kırarak ve Matrix’i araştırarak geçirir. Trinity ve Morpheus ile tanışan Neo, yaşadığı dünyanın aslında beyninde gerçekleşen bir simülasyon olduğu gerçeğini öğrendikten sonra oradan kurtarılır ve Morpheus’un önderliğindeki ekibe katılır.


9-Back to The Future / Geleceğe Dönüş

Backtofuture

Marty Mcfly, çılgın profesör Emmett Brown tarafından icat edilmiş plütonyumla çalışan bir zaman makinesiyle 1955’li yıllara geri gider. Zamanda yaptığı bu histerik ve sürprizlerle dolu yolculuğu sırasında Marty’nin geleceğe dönebilmek için garantilemek zorunda olduğu çok önemli bir şey vardır. O da, gelecekte bıraktığı anne ve babasını tanıştırıp, bir şekilde birbirlerine aşık olmalarını sağlamaktır.


10- Interstellar / Yıldızlararası

installer

Zamanın görecelik kavramıyla harmanlanan bir yolculuk. Üzerinde yaşadığımız dünyanın bütünlüğünü bozduğumuz için bizi başka dünyalar aramak zorunda bırakan bir yolculuk. Evrimleşen insan ırkının hayatta kalma arzusuyla neler yapabileceğini düşünmemizi sağlayan bir hikaye.

 

 

 

 

 

Yorum Yap