Geleceğe Hoşgeldiniz | Bitcoin Ödemelerini Okullar Kabul Ediyor

Tüm dünyanın ortak para birimi olma yolunda hızla ilerleyen Bitcoin sistemini benimseyenlerin sayısı artıyor. İsviçre’nin Lucerne Uygulamalı Bilimler ve Sanat Üniversitesi’nin başını çektiği bazı kurumlar, Bitcoin ile ödeme sistemini kabul etmeye başladılar.

Bitcoin bazı ülkelerde ev satın almak için bile kullanılıyor. Venezuela ve Vietnam gibi ülkeler çoktan bu sisteme kucak açmışlardı. Şimdi ise bazı üniversiteler eğitim ödemeleri için bitcoin yöntemini benimsiyor. Lucerne de bunlardan biri.

Lucerne, bitcoin işlemlerini bizzat üstlenmek yerine, bitcoin ödemelerini işleme şirketi Bitcoin Suisse AG’ye bırakıyor. Şirket, bir e-bankacılık portalına benzeyen bir bankacılık sistemi kullanacak ve okulun dijital para birimini elinde tutmak zorunda kalmadan kabul etmesini sağlayacak.

Lucerne’e bağlı yetkililer yine de, “Bitcoin, kur riski ve kur dalgalanmaları riskini taşıyor” şeklinde açıklama yaptılar.

Bitcoin’i okul ücreti için kullanan öğrenciler, Bitcoin.com’un geleneksel ödeme yönteminden ekstra olarak %1 oranında bir komisyon bedeli ücreti ödemek durumundalar. Lucerne, öğrencilerinin birçoğunun başlangıçta sisteme çok büyük ilgi göstermesini beklemiyor ancak sistemden anlayanların, seçenekten yararlanan ilk kişiler arasında olacağına inanıyor.

Yetkililer, “Bu fırsattan faydalanma ihtimali yüksek olanlar finansal hizmetler ve blokaj kavramı hakkında zaten bilgi sahibi olacaklar ya da yönetici eğitim fırsatlarını takip etmekle ilgilenecekler” dediler.

bitcoin-2348236_1280

Eğitim Programının Genişletilmesi

Bitcoin.com’a göre, sistemi kabul etmeye başlayan tek üniversite Lucerne değil. Geçen Aralık ayında, ESMT Berlin, benzer bir sistemi ödeme olarak kabul eden ilk Alman üniversitesi oldu ve bunu en gelişmiş blok zincir uygulaması olarak nitelendirdi. Bundan önce Kıbrıs’taki Lefkoşe Üniversitesi, 2013 yılında bitcoini benimserken, King’s College ise 2014 yılında bunu yapan ilk ABD üniversitesi oldu. Bu okulların atılımlarına rağmen, birçok kişi bu sistemleri ve nasıl çalıştıklarını bilmiyor.

Bu tarz ödeme sistemleri daha popüler ve yaygın bir şekilde kabul gördükçe, dünyadaki üniversitelerin bunları ödeme olarak kabul etmekle kalmayıp, aynı zamanda blok zincir teknolojisine odaklanmış dersleri de sunmalarını bekleyebiliriz. CoinTelegraph’ın raporladığı gibi, özellikle finans sektöründe büyük bir talep var, ancak arz şu anda beklenen seviyede değil. Neyse ki ABD, Avrupa ve Rusya’daki üniversiteler bu sistemde ön ayak olmaktan çekinmediler.

Kaynak

Yorum Yap