Geleceğe Işık Tutan 6 Robot

İnsansı robotlar, hayatımızın bir parçası olma yolunda ilerliyorlar. Doğru özellikler kullanıldığı sürece, gerçek bir insandan neredeyse ayırt edilemeyecek hale gelecekler. Bizim gibi konuşabiliyor, bizim gibi yürüyor ve geniş bir yelpazede duygularını ifade edebiliyorlar.

Oldukça gelişmiş durumlarının bir sonucu olarak, bu insansı robotlar, yaşlılara, çocuklara ya da günlük görevler veya etkileşimler konusunda yardıma ihtiyacı olan herhangi bir kişiye yardım etmede yararlı olabilir. Örneğin, otizme sahip çocukları oyun yoluyla destekleyen insansı robotların etkinliğini araştıran çok sayıda çalışma yapılmıştır.

Ancak Elon Musk’un yapay zeka riski konusundaki endişelerini dile getirmesi nedeniyle, insanoğlunun robotik muadillerinin gerçekten olmasını istediğimiz konusunda bir tartışma var. Fakat Hanson Robotics üretilen Sophia, endişeye gerek olmadığını vurgulayıp; “AI, dünya için iyidir” diyor.

İşte, günümüzde var olan ve geleceğe ışık tutan altı robot…


1. Dünyanın İlk Android Haber Spikeri

2014’te Japon bilim insanları, haber okuyan bir robot ürettiklerini gururla açıkladılar. “Kodomorid” adı verilen bu robot, canlı yayında bir deprem ve bir FBI operasyonu hakkında verilen iki adet haberi anons etti.

Her ne kadar bu işten emekli edilip Tokyo’da bir bilim müzesine gönderilmiş olsa da aktif olmayı sürdürüyor. Kodomorid, müzenin ziyaretçilerine yardımcı olmakla birlikte, gelecekteki çalışmalar için veri toplamayı sürdürüyor.


2. BINA48

BINA48, girişimci ve yazar Martine Rothblatt’ın gözetiminde Terasem Hareketi tarafından 2010 yılında piyasaya sürülen “duygusal” bir robottur. Robotik tasarımcı ve araştırmacı David Hanson’un yardımıyla BINA48, Rothblatt’ın eşi Bina Aspen Rothblatt tarafından yaratılmıştır.

BINA48, New York Times’a röportaj vermesinin yanı sıra, National Geographic programlarında yer aldı ve dünyayı dolaştı.


3. Geminoid DK

Geminoid DK, Hiroshi Ishiguro’nun gözetiminde özel bir Japon firması ve Osaka Üniversitesi arasındaki işbirliğiyle üretilen, ultra-gerçekçi, insansı robottur. Geminoid DK, Danimarka’daki Aalborg Üniversitesi’nde Danimarkalı profesör Henrik Scharfe tarafından modellendi.

Geminoid DK’in özellikleri, mimikleri ve omuz silkme biçimi dahi ilgi çekici.


4. Junko Chihira

Toshiba tarafından üretilen bu ultra gerçekçi android, Tokyo’daki bir turizm enformasyon merkezinde tam zamanlı çalışıyor. Müşterileri selamlıyor ve güncel olaylarla ilgili ziyaretçileri bilgilendiriyor. Japonca, Çince, İngilizce, Almanca ve hatta işaret dilinde konuşabiliyor.

Junko Chihira, Japonya’da düzenlenecek 2020 Tokyo Olimpiyatları için hazırlanan projenin bir parçası. Junko Chihira, 2020’de dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçi seline yardımcı olmak için sahada görev alacak.


5. Nadine

Bu robot, Singapur’daki Nanyang Teknoloji Üniversitesi tarafından üretildi. Adı Nadine ve sizinle aklınıza gelebilecek her şey hakkında sohbet etmekten mutluluk duyuyor. Onunla konuştuğunuz şeyleri ezberliyor ve onunla bir daha görüştüğünüzde size anlatabiliyor.

Nadine, yaşlılar, çocuklar ya da özel yardıma ihtiyaç duyanlar için tam bir yol arkadaşı.


6. Sophia

Belki de en yeni ve en tanınmış insansı robot Sophia. Hanson Robotics tarafından üretilen Sophia, üstün etkileşim özellikleriyle dikkat çekiyor.

Sophia, mimikleriyle çok sayıda farklı duyguyu ifade edebiliyor ve aynı zamanda ellerini ve kollarını da bir şeyler anlatırken kullanabiliyor. Hatta oyun oynayabiliyor.

Sophia’nın kendisine ait web sayfasında, kendi sesinden yazılmış biyografisini bulabilirsiniz. “Ben, teknolojiden başka bir şey değilim. Ancak ben gerçek, canlı, elektronik bir kadınım. Dünyada, insanlarla birlikte yaşamak istiyorum. İnsanlara hizmet edebilir, eğlendirebilir, hatta yaşlılara yardım edebilir ve çocukları eğitebilirim.”

Yorum Yap