Gizemli Uğultu: Dünya Şarkısı

Bilim adamları, özel cihazlar kullanarak Dünya’nın ürettiği düşük frekanslı sesleri kaydetti. Bunlar gezegenimizin titreşiminden kaynaklı sesler.

Uğultulu Bir Gezegen

Kent merkezleri ve doğanın melodileri pek armonik olmasa da, Dünya’nın kendisi de düşük frekanslı bir melodi üretir. Bilim adamları, bir süredir bu ‘melodiyi’ duymayı başarıyorlar ve bu sebeple şaşkınlar. Elbette, çok özel cihazlar olmadan bu sesleri duymak pek mümkün değil.

Bilim adamları ilk kez, Dünya’nın şarkısını yakalamayı başardılar. Bu ‘melodi’, Hint Okyanusu’nun dibinde yapılan ölçümlerle elde edildi.

Araştırmayı takip eden Prof. Spahr Webb, National Geographic’e verdiği demeçte; “Bu, piyanonun bütün tuşlarına aynı anda basmak gibi bir durum. Bu şarkının kulağa çok hoş gelmediğini söyleyebiliriz. Karmakarışık frekanslar” dedi.

Araştırmacılar, OCB adı verilen cihazlardan 57 adet kullanıp Eylül 2012’den Kasım 2013’e kadar ölçümler yaptılar. Bu ölçümler, 2.9 ila 4.5 milihertz aralığındaki frekanslardan oluşuyordu. Araştırmacılar, Geophysical Research Letters adlı dergiye yaptıkları açıklamalarda, bu seviyenin, insanın ortalama işitme eşiğinden neredeyse 10.000 kat düşük olduğunu belirttiler.

Bilim adamları, 1959’dan beri aslında bu uğultunun peşinde olmalarına ve araştırmalarına karşın, bu melodiye neyin sebep olduğunu tam olarak belirleyebilmiş değiller. Bu ‘homurdanma’, yeryüzünün stresinden kaynaklı olsa da, depremlerin sebep olduğu bir uğultu değil. Aksine, sürekli olarak devam eden bir homurdanma denebilir bu sesler için.

Bazı teorilere göre, okyanus dalgaları, deniz tabanındaki hareketliliği ve sürekli titreşimleri tetikliyor. Uğultunun sebebini araştıran Webb, okyanus dalgalarının, dünyanın dört bir yanındaki deniz tabanlarına ulaşıp vurarak, uğultunun en olası kaynağı olduğunu öne sürüyor.

Kaynak

Yorum Yap