Gözlerinize İnanamayacağınız İkizler

Milyonda bir görülen ikizler: biri kızıl saçlı, mavi gözlü, açık tenli Lucy; diğeriyse siyahi, koyu kahverengi gözlü ve siyah kıvırcık saçlı Maria.

Eğer buna inanamıyorsanız yalnız değilsiniz. Lucy ve Maria’nın kendi ailesi bile böyle bir şeyin mümkün olabileceğine inanamamışlardı. İkizler, yıllardır tanıştıkları kimseyi ikiz olduklarına inandıramadılar.

Birbirinden görünüş olarak tamamen farklı kardeşlere rastlamak zordur; hele ki ikizlerden söz ediyorsak. Bu durum rastgele/tesadüfi döllenme denilen durumla ilişkili. Maria ve Lucy çift yumurta ikizleri, yani tek bir yumurtanın ikiye bölünmesi sonucunda oluşmayan, ayrı ayrı yumurtaların aynı anda döllenmesi sonucu oluşan ikizler. Bu tür ikizlerde genellikle annede birden fazla yumurta aynı anda üreme kanalında bulunur ve erkeğin spermleri onları bir arada dölleyebilir. Bu da iki yavrunun ikiz olmasına rağmen birbirinden tamamen farklı genleri taşıyan spermlerden gelen genomlara sahip olmalarına neden olur. Bu durumda yavrular, farklı görünürler.

Lucy-MariaEn çok merak edilense nasıl bu kadar farklı olabildikleri. Deri rengi (ve hatta renkle ilişkili neredeyse hiçbir özelliğimiz) tek bir genin farklı alelleriyle (versiyonlarıyla) belirlenmez. Birçok gen bir arada çalışarak rengimizi ve diğer özelliklerimizi belirler. Elbette siyahi insanların siyah derili çocukları olur; beyazlarınsa beyaz. Ancak eğer ebeveynlerden bir tanesi melezse ve buna ek olarak biyolojinin bu rastgelelik özelliği çalışıyorsa hiç beklenmedik sonuçlar doğabilir.

Burada da bu durumu görüyoruz. İkizlerin babası beyaz olsa da anneleri yarı-Jamaikalı bir melez. Dolayısıyla, genlerinde iki tarafın da özelliklerini taşıyor. Bu nedenle, yumurtalarından birinde siyahi, diğerinde ise beyaz ten rengini oluşturacak genlerin bulunması çok muhtemel. Bu yumurtalar aynı anda döllendiğinde yavrular da birbirinden farklı olabiliyor.

Ve tüm bunlardan sonra bilim bizi gerçekten heyecanlandırıyor!

Hazırlayan: Cumhuriyet Üniversitesi [n]teresan Şeyler temsilcisi Damla Nur Dolu

Kaynaklar: 

The Science World

http://www.evrimagaci.org

Yorum Yap