Gözyaşlarınız Elektrik Üretebilir

Yumurta akı ve gözyaşı arasındaki benzerlik ne olabilir? İrlanda’daki yeni bir araştırmaya göre, içerdiği bir enzim sayesinde her ikisi de elektrik üretebilir.

Journal of Applied Physics’te 2 Ekim’de yayımlanan çalışmaya göre, lizozim adı verilen enzim, tükürük ve memeli sütünde bulunuyor ve bu enzim, anti bakteriyel özelliği sayesinde bakterilerin hücre duvarlarına saldırarak onları zayıflatıyor.

Araştırmacılar, lizozimin kristalleşmiş bir formda olduğunda, piezoelektrik olarak da bilinen bir özellik taşıdıklarını, yani enzimin mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürebileceğini belirttiler.

İrlanda’nın Limerick Üniversitesi’nde fizik eğitimi alan bir araştırmacı yazar olan Aimee Stapleton; “İlk bakışta tuhaf gelebilir ancak, piezoelektrik özelliği çevremizde kullanılıyor” dedi. Açıklamaya göre, örneğin kuvars kristaller gibi, piezoelektrik malzemeler cep telefonlarında (titreşimli bileşen olarak) kullanılmakta.

Çalışmaya göre, kemik, ahşap, tendon ve protein (kolajen ve keratin dahil) gibi malzemelerin piezoelektrik özellikleri vardır.

Ancak Stapleton’a göre, lizozimin elektrik üretme kapasitesi hakkında henüz netleşmiş veriler yok.

Lizozimlerin piezoelektrik özelliklerini incelemek için bilim adamları kristalleşmiş bir enzim formunu filmlere uyguladılar. Ardından bu filmlere mekanik kuvvet uygulayıp üretilen elektrik miktarını kaydettiler.

shutterstock_334498475

Gelecekte İnsanların Vücutlarında Kullanılan Biyomedikal Cihazları Çalıştırmak İçin Lizozimler Kullanılabilir

Bilim adamları lizozimin, kuvarsın yapabileceği kadar elektrik üretebileceğini keşfetti. Denemelerin ardından Stapleton; “Lizozimler toksik olmadıklarından, tıbbi implantlar ve anti mikrobik kaplamalar gibi birçok yenilikçi uygulamada kullanılmaya elverişli olabilirler” dedi.

Araştırmacılar, gelecekte insanların vücutlarında kullanılan biyomedikal cihazları çalıştırmak için lizozimlerin kullanılabileceğini düşünüyorlar. Bilim adamları, enzimlerin vücuttaki ilaçların salınmasını denetlemek ve güç sağlamak için de kullanılabileceğini belirtiyorlar.

Ancak araştırmacılar, enzimin bu amaçlarla kullanılabilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunun da altını çiziyorlar.

Kaynak

Yorum Yap