Günlük Yaşamda Büyülenmeniz İçin 7 Yol

[n]Beyin > Psikoloji, Yazılar 5 Aralık 2016
3.497

Geçtiğimiz son birkaç yılda, “olağanüstü olarak değerlendirdiğimiz olguları deneyimlerken hissettiğimiz korkuyla beraber saygı ya da hayranlık duygusu, örneğin çok yakınımızda beliriveren bir gökkuşağını gördüğümüzde hissedeceğimiz duygu” (yazı içerisinde kısaca büyülenme olarak ifade edilecektir) üzerine gözardı edilmeyecek miktarda bilimsel çalışma gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmaların bulgularından biri, büyülenmenin, bedenin kronik hastalıkların çıkışı ve ilerleyişi, kalp-damar sistemiyle ilgili rahatsızlıklar ve depresyon ile yakından ilişkisi bulunan iltihaplanma yanıtına ilişkin belirteçleri özel bir şekilde öngörebildiği yönündedir. Ayrıca, bu duygu eleştirel düşünceyi geliştirmekte ve travma sonrası semptomları azaltmaktadır.

Bu konuya ilişkin araştırmaların uygulamaları bazen ilgisizlikle karşılaşabilmektedir, çünkü bahsedilen “büyülenme” durumunun çok nadir yaşanan bir şey olduğu düşünülmektedir. Hatta modern dünyada gittikçe azaldığına inanılmaktadır.

Ancak gerçekten de günümüz dünyasında bu duyguya nadiren mi rastlarız?

Özellikle de iki farklı hattan yürütülen bir dizi araştırma bu sorunun cevabının “hayır” olabileceğini öne sürmektedir.

Birinci hattaki araştırmalar, Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi’nden Amie Gordon tarafından gerçekleştirildi ve büyülenme duygusunun günlük yaşamda oldukça yaygın olabileceğini ortaya koydu. Yaptıkları araştırmaların birinde, araştırmacılar, iki hafta boyunca günlük deneyimlerini bildiren insanların ortalama her üç günde bir bu duyguyu deneyimlediklerini  gözlemlediler.

Daha da önemlisi, aşağıda detaylandırılılacağı gibi, birtakım çalışmalar büyülenme duygusunun bazı kolay ve doğrudan müdahalelerle artırılabileceğini ve bunun belirgin etkileri olabileceğini göstermiştir.

Bu bilgiler ışığında, özetle, büyülenme duygusunun nadir bir olgu olmak zorunda olmadığını ve günlük yaşamımızın içerisinde anlamlı şekilde deneyimlenebileceğini söyleyebiliriz.

İşte size araştırma destekli öneriler ve günlük hayatınızda kolaylıkla kullanabileceğiniz bazı özel pratikler:

1.Doğada büyülenme gezintilerine çıkın.

Bu  günlük hayatta bu duyguyu düzenli olarak edinebileceğiniz yollardan biridir. Yapacağınız gezintilerin amacı bireysel düzlemde, boyutça ya da hacimce, yaşça ya da karmaşıklığındaki detaylar açısından sizden daha yüce bir şeyle iletişim kurmanızı sağlamaktır. Bu karşılaştırma çerçevenizin genişlemesini sağlayacaktır.

Araştırmalar da böylesi doğa gezintilerinin büyülenme duygusunu uyarabileceğini ve bireyler üzerinde belirgin etkiler yaratabileceğini destekliyor. Kaliforniya Berkeley’de yapılan bir araştırmada, Paul Piff ve ekibi, bazı katılımcılardan bir dakika boyunca devasa bir okaliptüs ağacına bakmaları, başka bir gruptan ise büyük binalara bakmaları istenmiştir. Ağaca bakanlar, binaya bakanlardan daha fazla büyülenme duygusu hissetmiş, sonrasında bir insana yardım etme olasılıkları artmış, etik karar verme olasılıkları yükselmiş ve kendilerini diğer insanlardan üstün görme duyguları azalmıştır.

Buna bağlı olarak aşağıdaki önerileri sunabiliriz:

  • Kişisel olarak doğada sizden “büyük” bir şeyle bağlantı kurabileceğiniz ve bakış açınızı genişletecek yöntemler bulun. Bir nehir, dere ya da göl gibi açık ve geniş bir doğal güzellik alanında oturabilirsiniz. Yakınınızdaki büyük bir ağaca dokunabilir ya da evinizdeki çiçeklerin detaylarını inceleyebilirsiniz. Yakınınızda özel bir vahşi hayvan varsa ve bu sizin doğa yürüyüşünüze engel olabilecekse, onları doğal ortamlarında izleme şansınız olduğu yer ve zamanları belirleyin ve onları doğal ortamlarında gözleyin. Yıldızlı bir gecede, Kuzey ışıklarında, güneşin doğuşu sırasında, bir fırtınanın oluşumu anında yapacağınız gözlemler, büyülenme duygunuzu artırmanın garantili yollarıdır. Eğer bir kaynaktan birden fazla kez bu duyguyu edindiysenz, yeni bir kaynak bulmanız faydalı olabilir.
  • Gezintiniz sırasında sizde bir hayranlık duygusu oluşturan bir şeye, en azından bir dakika boyunca dikkatle, tamamen odaklanarak bakın. Sizden ne açıdan büyük olduğunu aklınıza getirin; boyut, hacim, yaş, karmaşıklık… Böylece hayranlık duygunuzun arttığını göreceksiniz. Rahatlayın ve sizi büyüleyen şeyin sizi tamamen içine almasına izin verin.

2.Büyülenme hissini uyandıracak şeylerin bol olduğu yerlere gidin.

İnsanlık tarihi boyunca, insanlar kendilerinde hayranlık duygusu oluşturan yerlerden, kendilerine o hissi hatırlatacak malzemeleri toplayıp saklamış ve bunları bazı yerlerde sunmuşlardır. Bazı mezarlıklar, saklama yerleri, kütüphaneler, hayvanat bahçeleri, tarihi mekânlar, ibadet yerleri, tiyatrolar, konser alanları ve müzeler birer büyülenme kaynağı olabilir. Buna bağlı olarak, vereceğimiz ikinci öneri bu alanlara düzenli olarak büyülenmeye gitmektir.

Hayranlık kaynaklarını ziyaret etmenizin avantajları Berkeley’deki Paleontloji Müzesi’nde Michelle Shiota ve meslektaşlarınca gerçekleştirilen bir çalışmayla ortaya konulmuştur. Bu çalışmada, bazı katılımcılardan bir dakika boyunca Tyrannoaurus rex iskeletinin bir kopyasına, diğer bir gruptan ise koridordaki bir merdivene  bakmaları istendi. Trex’e bakanlar kendilerini daha büyük bir gruba dahil (bir biyolojik tür gibi) hissetme eğilimi göstermişlerdir. Yani hayranlık duygusu farklı geçmişlerden gelen bireylerin birbiriyle ortaklık hissetmelerini sağlamıştır.

Dolayısıyla,

  • Yerel bir mezarlık, korunmuş bir alan, bir kütüphane, hayvanat bahçesi, tarihi bir yer, ibadet yeri, tiyatro, konser alanı ya da müze gibi, kişisel olarak bağlantılı hissedebileceğiniz ve bireysel referansınızı aşmanızı sağlayacak bir yer belirleyin. Eğer daha önce bulunduğunuz bir yere gidecekseniz de oraya farklı bir gözle bakmayı deneyin.
  • Bu yerlerde gözleyeceğiniz büyüklüğün tadını daha iyi çıkarmak için gitmeden önce biraz araştırma yapmak iyi olabilir. Özellikle, gideceğiniz yerin tarihini, orayla ilgili hikâyeleri ve etkilerini iyi öğrenirseniz hayranlık duygunuz pekişebilir.
Kaynak:
Bu yazı üyemiz tarafından hazırlanıp [n]Beyin Editörü tarafından düzenlenmiştir.
[n]Beyin Üyeleri Ne Diyor?

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Site yorumları geçici olarak kapalıdır.

Facebook Yorumları