Güvende Olduğumuz İlk Yer

Anne karnından ölümümüze kadar pek çok durumda bize eşlik eden, kendimizi güvende hissettiğimiz nadir pozisyonlardan biridir cenin pozisyonu. Peki, biz bu pozisyonu bilinçli olarak mı alıyoruz yoksa ihtiyaç dahilinde mi ortaya çıkıyor, yani alışılagelmiş bir tepki mi?

Her canlı dünyaya gelmeden önce anne karnında kendini en üst seviyede güvende hissetmektedir. Anne karnı, karnını doyurduğu, soğuktan korunduğu, büyümesini sürdürdüğü, rahat hareket edebildiği, kısacası tüm gereksinimlerinin karşılandığı ilk yerdir. Bebeğin bu dünyadan ayrılıp yeni bir dünyaya adım attığı en zorlu süreç ise doğum anıdır. Travmayla karşılaşılan ilk an diyebiliriz buna. Bebeğin yaşamını sürdürdüğü her evrede kullandığı bu savunma pozisyonu, 9 ay boyunca duygusal olarak hafızasında yer etmiştir. Dünyaya gözlerini açtığı andan itibaren içgüdüyle ortaya çıkan koruyucu bir pozisyon olmaya başlamıştır.

Anne karnında öğrenilen ve hafızaya yerleştirilen, daha sonra da hisler doğrultusunda ortaya çıkan bu pozisyon en ufak bir sorunla karşılaşıldığında dahi koca alınabilen bir pozisyondur. Bu pozisyonda kalp atış seslerinin net olarak duyulduğu, insanların bu seslere kulak verince sakinleştiği, nefes alışverişlerinin düzene girdiği görülmektedir. Ayrıca uyku pozisyonları arasında da önemli bir yeri olduğu, bu kişilerin dışarıdan oldukça güçlü ve girişken göründüğü fakat duygusal tarafının da bir o kadar baskın olduğu, yeni insanlarla tanışırken ilk başta mesafeli göründüğü fakat kısa sürede samimi ilişkiler kurduğu açıklanmıştır.

Öğrenilmiş davranışların ortaya çıkmasında etkili olan kişinin beynidir. Bu yüzden beynin işleyiş gücünü her yerde görmemiz mümkündür. Doğrudan belirlenmeyen yanları olsa da daha çok içgüdü yoluyla ortaya çıktığı varsayılıp kazandığımız her hareket, davranış, mimikler, duygular bile mükemmel bir şekilde depo edilmekte ve zamanı geldiğinde kullanılmaktadır.

Detaylı Bilgi İçin:

http://m.hthayat.com/saglik/haber/1003894-uyuma-pozisyonu-kisinin-karakterini-ele-veriyor

http://www.nebulduk.com/tag/cenin-pozisyonu

http://m.habergazetesi.com.tr/yazarlar/12233/cenin-olma-hayali

Hazırlayan: [n]teresan Şeyler üyesi Yağmur Durmuş

Yorum Yap