Hareket Berekettir

[n]Beyin > Sağlık 18 Temmuz 2016
3.402

Bazen içimiz sıkılır. Huysuz davranırız. Olumlu düşünmeye çalışsak da işe yaramaz. Böyle durumları tersine çevirmek için fizyolojimizdeki değişikliklerden yararlanmaya ne dersiniz? Zihnin bedeni, bedenin de zihni etkilediği malum. Öyleyse işe hareket ederek başlayalım.

  1. Eğer bir süredir dalgın ve sessiz oturup kaldıysanız hemen ayağa kalkın. Bunun tam aksine, sürekli stres içinde sağa sola koşturduğunuzu da fark edebilirsiniz. Durun ve bir yere oturun, derin nefes alın.
  2. Modern insan günümüzde çok fazla oturuyor; özellikle ofis çalışanları. Her saat başı iki üç dakikalığına sandalyenizden kalkın. Su sebiline veya lavaboya yürüyün. Mümkünse bir ofis arkadaşınızın masasını ziyaret edin.
  3. Her saat başı duruşunuzu kontrol edin. Dik oturmaya gayret edin. Omuzlarınızı gevşetin. Bilgisayar ekranından başınızı arada bir kaldırıp gözlerinizi etrafta gezdirin. Daha az oturmak size iyi gelecek mi? Evet bunu kanıtlayan bilimsel araştırmalar mevcut.
  4. Şarkı söyleyin. Mutlu ve motive edici şarkılar listesi hazırlayın. Mırıldanarak dahi olsa sevdiğiniz melodiyi tekrarlayın.
  5. Gülümseyin. Canınız sıkkın dahi olsa gülümsemek beyin kimyanızı değiştirecek.

Denemeye değer.

Etiketler: ,
Bu yazı üyemiz tarafından hazırlanıp [n]Beyin Editörü tarafından düzenlenmiştir.
[n]Beyin Üyeleri Ne Diyor?

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Facebook Yorumları
Bunlar da var!
Hafızaya Ziyan Müzikler #2

Hafızaya Ziyan Müzikler #2

20 Nisan 2016
4.439
Göz Var, Göz Var

Göz Var, Göz Var

16 Nisan 2016
1.842
Işık Hızını Neden Aşamayız?

Işık Hızını Neden Aşamayız?

18 Şubat 2016
1.584
Walden veya Ormanda Yaşam

Walden veya Ormanda Yaşam

30 Haziran 2016
982
Hareket Berekettir

Hareket Berekettir

18 Temmuz 2016
3.402