Hareket Berekettir

Bazen içimiz sıkılır. Huysuz davranırız. Olumlu düşünmeye çalışsak da işe yaramaz. Böyle durumları tersine çevirmek için fizyolojimizdeki değişikliklerden yararlanmaya ne dersiniz? Zihnin bedeni, bedenin de zihni etkilediği malum. Öyleyse işe hareket ederek başlayalım.

  1. Eğer bir süredir dalgın ve sessiz oturup kaldıysanız hemen ayağa kalkın. Bunun tam aksine, sürekli stres içinde sağa sola koşturduğunuzu da fark edebilirsiniz. Durun ve bir yere oturun, derin nefes alın.
  2. Modern insan günümüzde çok fazla oturuyor; özellikle ofis çalışanları. Her saat başı iki üç dakikalığına sandalyenizden kalkın. Su sebiline veya lavaboya yürüyün. Mümkünse bir ofis arkadaşınızın masasını ziyaret edin.
  3. Her saat başı duruşunuzu kontrol edin. Dik oturmaya gayret edin. Omuzlarınızı gevşetin. Bilgisayar ekranından başınızı arada bir kaldırıp gözlerinizi etrafta gezdirin. Daha az oturmak size iyi gelecek mi? Evet bunu kanıtlayan bilimsel araştırmalar mevcut.
  4. Şarkı söyleyin. Mutlu ve motive edici şarkılar listesi hazırlayın. Mırıldanarak dahi olsa sevdiğiniz melodiyi tekrarlayın.
  5. Gülümseyin. Canınız sıkkın dahi olsa gülümsemek beyin kimyanızı değiştirecek.

Denemeye değer.

Kaynak

Yorum Yap