Hawking Tarih Verdi: 600 Yıl İçinde Dünyayı Terk Etmek Zorundayız!

Stephen Hawking, cesurca insanların hayatta kalmak için Dünya’yı terk etmesi gerektiğini iddia etti. Yakın tarihli bir bildiride Hawking, insanların Dünya’yı 600 yıl içinde terk etmeleri gerektiğini söyleyerek, bu zaman çizelgesinde beyan ettiği önceki tahminlerini değiştirdi.

Profesör Stephen Hawking, görüşünü açık ve dürüstçe belirtmekten korkmaz. Yapay zekanın (AI) geleceği, yeni bir Uzay Çağı’nın varlığı, küresel ısınmanın ciddi gerçekleri, başka bir Güneş Sistemine nasıl ulaşabileceğimiz ve insan ırkı olarak yeryüzünden ayrılmamız gerektiği, Hawking’in gerçekleri.

Hawking daha önce, Dünya üzerindeki ömrümüze dair 1.000 yıllık bir tahmin yürütmüştü. Ancak geçtiğimiz günlerde Pekin’deki Tencent Web Zirvesi’nde gerçekleştirilen bir video sunumda yaptığı yeni bir duyuruda, bu tahminini değiştirdi; “Sadece 600 yılımız kaldı!”

Bu yılın başlarında şu sözlerin altına imza atmıştı Hawking; “Dünya’yı tüketiyoruz gitmemiz gereken başka gezegenler bulmaya mecburuz. Diğer sistemleri keşfetmemiz gerekiyor. İnsanların Dünya’yı terk etmesi gerektiğine ikna oldum.”

Hawking ve diğer bilim adamlarının önemli bir endişesi, iklim değişikliğinin zaten çok hızlı bir şekilde ilerleme kaydettiği. Bu ilerleme, emisyon değerlerinin düşürülmesiyle bir nevi ağırlaştırılsa da, gelecekte şu anki kara parçalarının önemli bir bölümü sular altında kalacak. Ek olarak, nüfus artışı da bugünkü hızla devam ederse, insanlığı büyük felaket senaryoları bekliyor olabilir.

Kıyamet Günü

İnsanların Dünya’yı terk etmesi gerektiği varsayılan bu süreç, “Kıyamet Günü”ne benzetildi. Hawking, bu nihai an için birden fazla zaman çizelgesi öne sürdü ancak belli bir noktada yeni bir ev bulmak zorunda kalacağımızdan da emin.

NASA ve SpaceX sayesinde muhtemelen önümüzdeki birkaç on yıl içinde Mars’a ineceğiz. Mars’ta yaşamayı anlamakla ilgili önerilerin yanısıra, Mars Şehir Tasarımı yarışmaları da günümüzde devam eden projeler arasında. İnsanlar yeryüzünü terk etmek zorunda kalacaklarsa, Kızıl Gezegen insanlığın yeni evi olabilir.

Mars’a ulaşma çabalarına ek olarak Hawking, Dünya hayatının büyük sorunlarını araştırmaya çalışan ve bu anlamda bir dizi projeye imza atan organizasyonlara yardımcı oldu. Bu girişimlerden biri, evrendeki yaşamı daha iyi anlamak ve incelemek adına gidebileceğimiz en yakın yıldız olan Alpha Centauri projesi. Bu proje, diğer gezegenlere seyahat etmenin daha hızlı ve daha iyi yollarını bulmamızı sağlayabilir.

Sonuç olarak Stephen Hawking iddialarında haklı çıkarsa bilmeliyiz ki, Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), şu anda Dünya üzerinde ikamet eden milyarlarca insanın yaşayabileceği kadar büyük değil.

 

Kaynak

Yorum Yap