Hayal Kırıklığıyla Başa Çıkmanın 7 Yolu

Eski bir atasözü der ki, “Hayal kırıklığı, gerçeklikten ayrılmış bir beklentidir”. Eğer bu formüle bağlı kalırsak, bu durumda hayal kırıklığını azaltmanın tek yolu beklentilerimizi gerçeğe göre ayarlamamızdır.

Bu yaklaşım, hayal kırıklığını sizden uzak tutsa da insanlarda kötümser bir zihin yapısı gelişebiliyor, cesaretiniz ve umudunuz kırılabiliyor.

Yazar J. K. Rowling bize şunu hatırlatıyor:
“Aşırı tedbirli yaşamadıkça bir şeyleri kaybetmeden yaşamak imkansızdır, kaybetmeniz her zaman olasıdır.”

Hayal kırıklığından kaçınmak yerine, onu yönlendirmeyi başarabiliriz.

  • Gücünüzü kullanın: Sizlere sunacağımız bir anket vesilesiyle en güçlü 5 özelliğinizi belirleyin ve bunları “ilerlemek” için kullanın. (Anket için tıklayın; site İngilizce olsa da anketin Türkçesi  mevcuttur)
  • A kişisi olsa ne yapardı? Çok özendiğiniz ya da imrendiğiniz birisini düşünün, o kişi olsaydı bu durumda ne yapardı sizce? Tüm cevapları bulamayabilirsiniz, bu yüzden kendinizin ötesine geçip daha kapsamlı öğütlere ve bilgilere ihtiyacınız olduğunu bilin.
  • Sizin için en değerli şey nedir? Değerleriniz sizi tanımlar, başarılarınızı değil. Ne için ve neden çaba göstereceğiniz belirlediğiniz hedefin değerine bağlıdır.
  • Çevrenizden destek alın: Yalnız kalacağınızı, aile ve arkadaşlarınızdan ayrı kalacağınızı aklınıza getirmeyin. Onlarla beraber olmanız size daha çok kazandıracak.
  • Bundan ne ders çıkarabilirim? Bu soruyu sormak zihin yapınızı bir üst düzeye taşır. Kendi çabanız bazen yeterli olmaz. Meraklı olun, sakin kalın ve şunu düşünün: “Bir dahaki sefere farklı olan ne yapabilirim?”
  • Kendi lideriniz, kendi sesiniz olun: Bu ifade garip gelse de araştırmalar gösteriyor ki kendi isminizi kullanarak kendinizle konuşmanız (Örneğin, “Ben bunu başaracağım” yerine “Hakan sen bunu yapabilirsin” demek) anksiyeteyi azaltıyor ve daha çok kontrollü hissetmenizi sağlıyor.

“Sizin” tutum ve davranışlarınız, hayal kırıklığına uğramanız ve üstesinden gelmeniz arasındaki farkı oluşturacaktır.

Kaynak

Yorum Yap