Hayır Demeyi Öğrenin

İstemeye istemeye hayır dediğiniz oluyor mu? Karşınızdaki insanı kırmamak için en son ne zaman evet dediniz? Suçluluk hissetmemek adına evet demek mi zorundayız? Cevap tabii ki hayır!

Hayır demek bazı durumlarda zor olabiliyor. Özellikle de karşınızda değer verdiğiniz, sevdiğiniz biri olduğunda ya da bazen samimi olmadığınız biri üzerinde iyi bir izlenim uyandırmak istediğinizde… Bazen de vazgeçmeksizin ısrar eden insanlar karşısında… Ama böyle durumlarda hayır diyememek, evet diyen için bir ruhsal sıkıntı kaynağına dönüşebiliyor. Bu durumda kişi bazen karşısındaki insanın böyle bir teklif sunmasına sinirlenebilir. Bu da hem kişiler arası ilişkiler hem de kişinin iç dünyası için olumsuzdur. Hayır demek anlayışsızlık değildir ve kimsenin kırılmadığı bir diyalogda da hayır kelimesi kullanılabilir.

Ne zaman hayır demelisiniz?

Duygularınız her zaman önemli olsa da bu durumda mantığınıza öncelik tanıyabilirsiniz. Örneğin, çok yorgun bir şekilde eve dönüyorsunuz ve arkadaşınız akşam size gelmek istediğini söylüyor. Duygularınız, onu sevdiğinizi ve onu kırmamak adına evet demenizi beklerken hayır diye haykıran vücudunuzun sesini göz ardı etmeyin. Eğer evet cevabı verdiğinizde huzursuzluk, stres gibi olumsuz duygular yaşayacaksanız doğru cevap hayırdır.

Nasıl hayır demelisiniz?

Karşınızdaki insanı kırmadan, gülümseyerek ve onun sizi anlamasını sağlayarak da hayır diyebilirsiniz.

  • Alternatif teklif edin: Örneğin, arkadaşınıza bugün yorgun olduğunuzu ama başka zaman severek kabul edeceğinizi söyleyebilirsiniz.
  • Empati kurarak hayır deyin: İşlerini yetiştiremediği için sizden yardım isteyen arkadaşınızın teklifini, gerçekten bu kadar kısıtlı bir zamanda yetiştiremediğini gayet iyi anladığınızı ve zamanınız olsaydı ona severek yardım edeceğinizi söyleyerek reddedebilirsiniz.
  • Öznel değerlendirme yaparak hayır deyin: Sizi dans gecesine çağıran partnerinizi, topluluk önünde dans etmenin size göre bir davranış olmadığının üzerinde durarak hayır diyebilirsiniz.
  • Kendinizden emin ve net bir şekilde hayır deyin: Hayır demek istediğinizden eminseniz “belki, olabilir, düşüneceğim” tarzı cümleler kurmaktan kaçının. Sonradan hayır demek daha fazla ısrara maruz kalmanıza ve karşınızdaki insanın fikrinizi sonradan değiştirdiğinizi düşünmesine sebep olabilir.

Son olarak, unutmayın ki hayır demek en doğal hakkınız ve kimsenin size istemeyeceğiniz bir şeyi yaptıramaz. Bir tebessüm eşliğinde dediğiniz hayır kimseyi incitmeyecektir.

Kaynak:

https://www.psychologytoday.com/blog/long-fuse-big-bang/201608/when-why-and-how-say-no

http://www.quickanddirtytips.com/health-fitness/mental-health/how-to-say-no-without-feeling-guilty?page=1

Yorum Yap