Her İnsan Değerlidir: Detachment

“Önceden uyarmak istiyoruz; sakın “bir öğretmen gelir ve sınıftaki çocukların hayatını değiştirir” temalı bir film beklemeyin. Bu öyle bir film değil.”

Henry Barthes, öğrencileriyle birebir ilişkiler kurabilen, oldukça yetenekli bir eğitimcidir fakat bu yeteneğini arka plana atarak, geçici öğretmenlik yapmaktadır. Okula kadrolu öğretmen gelinceye kadar yedek öğretmenlik yapan Henry, hiçbir okulda öğrencilerle ya da iş arkadaşlarıyla duygusal bağ kuracak kadar uzun süreli kalamaz. Görevlendirildiği son devlet okulunda ise öğrencilerin ve hatta öğretmenlerin de bir şekilde içlerine kapanık olduğunu, karamsar tavırlar sergilediğini fark eder. Öğrencilerle ummadığı bir bağ yakalayan Henry, okuldan kaçan bir öğrencinin sokaklardan ailesine geri dönmesini sağlar. Umutsuzluk açısından hayatta yalnız değildir ama bu karamsar dünyada hala sevilebilecek şeyler de vardır.

Oscar ödüllü Adrien Brody’nin başrolde olduğu film, 1990’ların efsanevi filmlerinden olan “Geçmişin Gölgesinde”nin (American History X) yönetmeni Tony Kaye’in son filmi olarak dikkat çekiyor. Senarist Carl Lund’ın ise sinemadaki ilk uzun metraj deneyimi olan film, eleştirmenler tarafından oyuncu Adrien Brody’nin piyanistten sonraki en başarılı oyunculuk performansı olarak gösteriliyor.

detachment

Yapım yılı: 2011 (IMDB: 7.7)

Senaryo: Carl Lund

Yönetmen: Tony Kaye

Oyuncular: Adrien Brody ,  Lucy Liu ,  Bryan Cranston ,  Christina Hendricks ,  Nick Nolte

Yorum Yap