Huzursuz Bacak Sendromu Nörolojik Bir Hastalık

Huzursuz bacak sendromu, istirahat halinde bacaklarda zonklama, iğnelenme, karıncalanma sonucunda bacakları sürekli hareket ettirme isteği oluşmasıdır. Toplumun yaklaşık %3 ile 10’u arasında görülen sendrom, genellikle orta ve ileri yaşta ortaya çıkıyor ancak çocukluklarda da rastlanılabiliyor. 

HBS, uyku kalitesini bozduğu için kimileri tarafından bir çeşit uyku bozukluğu olarak nitelendirilse de Doç. Dr. Sultan Tarlacı, bunun sadece yaşam konforunu bozan bir rahatsızlık olmadığını, ilerleyen yaşlarda ciddi problemlere yol açabilecek nörolojik bir hastalık olduğunu söylüyor. Tarlacı’ya göre, HBS hastalarının çoğu bu durumu normal kabul ediyor, bazen de tedavi için romatoloji doktorlarına başvuruyorlar.

“Sıklıkla bazı kişiler geceleri kalkar, ayaklarını ovdurur, hatta kalkıp sıcak su içine sokar ya da gece evde odalar arasında volta atar. Genelde bu uykuya yatar yatmaz ya da uzun otobüs yolculukları sırasında ortaya çıkabilir. Bazen de sinemada otururken ortaya çıkar ve kişi sinemayı bırakıp çıkmak durumunda kalır. Bu gibi kişilerin ayaklarında huzursuzluk, hareket etme isteği, uzatıp çekme isteği gibi hisler oluşur. En belirgin his de karşı koyulamaz hareket etme isteğidir. Bu hareket etme isteği yoğun olduğu zamanlar uykuya dalmayı ve uyku kalitesini ciddi şekilde etkiler. Uykusuz geceler arka arkaya eklenir” diyen Tarlacı, belirtilerin genellikle akşam saatlerinde ortaya çıktığını, ilerleyen durumlarda gün içinde uzun süreli hareketsizlikten sonra da görülebileceğini söyledi.

Bacakları hareket ettirmenin rahatsızlığı kısmen geçirdiği bilgisini de veren Tarlacı, HBS hastalarının çoğunun uykuya dalmada ve uykuyu devam ettirmede güçlük yaşadığını, ayrıca uyku esnasında belirli aralıklarla dans eder gibi bacak hareketleri yapabildiklerini ifade etti.

Bu sendromun sebebi nedir?

Sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte, HBS’nin beynin bazı bölgelerinde kandan demir alımının azalması ve dopamin adlı sinir ileticisinin etkisinde azalma sonucu geliştiği düşünülüyor. Sendromun kadınlarda gebelik döneminde sıkça ortaya çıkmasına ilişkin Tarlacı, “Bu genelde demir eksikliğinden kaynaklanır. HBS olan her kadın hastaya kanda demir ölçümü yapılmalı ve demir düşükse öncelikle yükseltilmelidir. Demir yükselmesi şikayetleri geçirebilmektedir. Bazen de demir normal olsa bile daha da yükseltmek, şikayetlerde iyileşme sağlayabilir. Bir de aileden gelen HBS vardır ve bu genelde sürekli, yıllarca devam eden bir şikayettir” dedi.

Dopamin seviyesini artıran, Parkinson tedavisinde kullanılan ilaçların HBS hastalığında da etkili olduğunu belirten Tarlacı, “Genelde hastalar bu durumu garipsiyor, ‘Ben Parkinson hastası mıyım?’ diye soruyorlar. Oysa ki HBS’nin dünyada ilk etkili tedavisini Dr. Şevket Akpınar geliştirmiştir. Akpınar, bilim dünyasına Parkinson hastalığında kullanılan ilaçların HBS’ye çok iyi geldiğini, 1985’te yaptığı araştırmalarıyla bildirdi. Bugün herkes aynı tedaviyi uyguluyor. Tedavide başka grup ilaçlar da kullanılıyor ancak hangi ilacın seçileceğine uzmanın karar vermesi şart” diye konuştu.

Kaynak

Yorum Yap