İnsan Bazen Hayret Ediyor! “The Astonishing”

Dream Theater’ın, 13. stüdyo albümü “The Astonishing”, 29 Ocak 2016 günü çıktı.

Sıklıkla öğrencilerime verdiğim bir tavsiye var: “Eğer bir işe başlayacağınız zaman Dream Theater’ın müzik yaptığı gibi yapmaya niyetli değilseniz, hiç başlamayın!”. Belki biraz abartılı bulmuşsunuzdur ama gerçekten de bu adamları yıllardır pek bir takdir ederim. Dolayısıyla bu değerlendirmenin çok objektif olmayabileceğini de düşünebilirsiniz. O da doğaldır. Fakat benim için “gelişmiş bir beyne giden en eğlenceli yollardan birisi” olan progresif müzik alanındaki böyle önemli bir gelişmeyi [n]Beyin’in bir köşesinde değerlendirmemek de olmazdı.

DT

“Progressive metal” diye bir müzik dalı bilir misiniz bilmem ama, Dream Theater denen grup 30 yılı aşkın süredir bu işi lokomotif misali sırtlamış müzik gruplarından birisi. Her biri kendi alanlarında zirve noktasına çok yakın müzisyenlerden oluşan Dream Theater, zaman içinde kadrosundaki bazı esaslı değişikliklere rağmen, günümüzde halen en üst düzeyde ve verimlilikte üretim yapmaya devam eden ender gruplardan. Müziklerine kulak verdiğinizde hangi albümü, yahut konseri dinliyor olursanız olun, arka plandaki müthiş müzikal birikim ve detaylı mühendislik hemen dikkatinizi çeker.

Grubun dünyada en fazla prestij toplamasına ve ünlenmesine neden olan albümleri “Metropolis Part-II: Scenes From A Memory” adlı tematik albümdü. Bu albümdeki uzun, karmaşık ve rock müzik imkanlarını sonuna kadar zorlayan ilginç bestelerin tamamı, hipnoz altında geçmiş yaşamla bağlantı kurmaya dayalı bir hikaye üzerinde kurulmuştu. Albüm o kadar başarılı oldu ki, çoğu zaman Dream Theater bu albümle özdeş olarak anılmaya başlandı. Koskoca bir albüm boyunca böylesine girift bir hikaye anlatmak, her babayiğidin harcı değildir; daha önce yapılmış olsa da çok az örnek Scenes From A Memory’nin yakaladığı başarıyı yakalayabilmişti. Şimdi ise, bu albümden 17 yıl sonra, grup yeniden tematik, ama bu sefer gelecekte kurgulanmış bir distopyayı merkezine alan bir albümle çıkıyor. The Astonishing, uzak bir gelecekte insanların artık müzik yapmasının yasaklandığı ve müziğin otomatik makinalar tarafından üretildiği karanlık bir dünyada müziğin özgürleştirici gücünü bir kez daha hatırlatmayı amaçlıyor. Duble albüm olarak piyasaya çıkan ve toplam 130 dakikalık afallatıcı bir müzik arşivi sunan The Astonishing, şimdiye kadarki Dream Theater albümlerine göre bir hayli “kısa” şarkılar içeriyor.

Albümü dinlemeye ilk başladığımda dikkatimi iki unsur çekti. Bir kaç yıl önce grubun kurucusu ve esas beyinlerinden birisi olan davulcu Mike Portnoy’un beklenmedik bir şekilde gruptan istifasından sonra onun yerine geçen Mike Mangini, katıldığı bu üçüncü Dream Theater albümünde çok daha önde ve cesur bir konumda hissediliyor. İkincisi ise, Dream Theater, bir bütün olarak çok daha uyumlu, zamanlama şaşırtmacaları yerine armonik ve melodik unsurlara daha fazla ağırlık vermiş gibi. Bu da albümü, özellikle benim açımdan, dinlemeye doyulmaz bir işe dönüştürmüş.

Müzikal enstrümanlarına hakimiyet açısından dünyadaki en önemli isimler arasında sıralanan John Petrucci (gitar), John Myung (bas gitar), Mike Mangini (davul), Jordan Rudess (piyano ve tuşlular) ve James LaBrie (vokal) gibi devlerden oluşan Dream Theater’ı eğer henüz dinlemediyseniz, bence bir şans verin ve The Astonishing’den başlayın. Tam teşekküllü ve ihtişamlı bir progressive-rock opera sizi bekliyor. Özellikle “Moment of betreyal” ve “The road to revolution” önerimdir, naçizane…

Eğer önceden biliyorsanız, zaten bu yazıyı okumadan evvel dinlemişsinizdir. Eğer bulabilirseniz ve harcayacak fazladan paranız varsa, albümün koleksiyon amaçlı çıkan setlerine de bir göz atın derim.

Detaylı bilgi için albümün internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Müzik dolu günler!

1 Yorum
  1. tanrisavar

    Teşekkürler, size de müzik dolu günler. Keyifle okudum 🙂

Yorum Yap