İnsülin Davranışlarımızı Etkiliyor

Güncel çalışmalar kandaki şeker oranının irademizi etkilediğini gösteriyor.

Kendimizi kontrol edemediğimizde, yani irademiz yenik düştüğünde, aslında kan şekerimizde bir düşüş meydana gelmiş veya beynimiz, kan şekerini düşüren insülin hormonuna duyarsız kalmış olabilir.

İnsülinin, kan şekerini düşürme işlevinin yanı sıra, duygularımızı düzenlememize, dikkatimizi toplamamıza, suç işlemekten ve agresif hareketlerden kaçınmamıza, dürtülerimize direnmeye yardım eden bir hormon olduğunu biliyoruz. Yapılan deneylerde insülin oranının düzenlenmesiyle hareketlerde ve duygularda iyileşme görüldüğü bildiriliyor. Ayrıca alkol alan insanların bu tür kötü davranışları çokça sergilemesinin bir nedeni de alkolün kandaki şeker düzeyini düşürmesi olabilir.

Yüksek karbonhidratla beslenmenin kandaki şeker düzeylerinin sıklıkla dalgalanmasına sebep olduğunu da akılda tutarak, beslenmemizle davranışlarımız ve kararlarımız arasındaki ilişkileri biraz daha dikkatli düşünmekte fayda var. Tatlı aşkımızla ilgili olarak nBeyin’deki “Tatlı tatlı deliriyor muyuz?” makalesine de bir göz atmanızda fayda olabilir.

Yorum Yap