İnternet Beynimizi Nasıl Etkiliyor?

İnternet bağımlılığı konusunda uzmanlaşmış bir psikolog olan Dr. Phil Reed, dijital devrimin temel beyin işlevlerimizi olumsuz etkilediğini, daha açık bir ifade ile; ahmaklaştırdığını söyledi.

Gelişim psikolojisi, davranış bilim ve anormal psikoloji profesörü olan Reed, internet bağımlılığının gerçek bir şey olduğunu, pek çok açıdan diğer bağımlılıklara benzediğini ve korkunç derecede bu bağımlılığın sanılandan çok daha uzun sürdüğüne dair çok az bilginin bulunduğunu söyledi.

Dr. Reed, özellikle gençlerin çok daha fazla risk altında olduğunu belirterek sözlerini sürdürdü;

“Benim kendi görüşüm, bunun diğer herhangi bir yaş grubundan daha hassas olmaması değil… Sanırım herkes dijital bağımlılık konusunda büyük bir potansiyel taşıyor. Sadece, gençlerin internet ve sosyal medya dünyasında orta yaş ve üstü grubu insanlardan daha fazla bağımlılık eğilimi var.”

Daha genel bir deyişle Reed, internetin pek çok faydasının yanı sıra insanların düşünme, davranma, sosyal etkileşim ve ayrıca nöroloji, hormonlar ve fiziksel sistemler üzerinde olumsuz etkisi olduğunu belirtti.

Reed, internete bağımlılığın diğer bağımlılıklara benzediğini belirtti, çünkü bu genellikle bir tür kaçış. Reed; “Bu davranışlar aşırı derecede ilgi çekici oldukları için cazip geliyorlar. Kimyasal bağımlılık, kumar ve internet gibi davranışsal bağımlılıkların çoğu aynı tip” diye ekledi.

shutterstock_609181796

İnternetin Beyin Üzerindeki Etkisinin Geri Dönüşümlü Olup Olmadığı Bilinmiyor

Reed, herhangi bir bağımlılık gibi, aşırı internet kullanımının, kişinin sinir sistemi üzerinde şaşırtıcı ve olumsuz bir etkisi olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Ünlü akademisyen, bu kanıtların, beyin ile ilgili zorlukları içeren mekanizmalar hakkında daha derin araştırmalara kapı açtığını vurguladı.

Reed, internetin beyin üzerindeki etkisinin geri dönüşümlü olup olmadığı konusunda ise “Henüz bilmiyoruz” diyerek uyarıda bulundu.

Reed son olarak; “İnternet bağımlılığını tedavi etmek uzun zaman alabilir ancak umutlu olmak şart. Bu şeyi başınızdan savuşturmak için çabalamaktan çekinmeyin. Özellikle gençlerle uğraşıyorsanız, bu durumu bir boğaya kırmızı bir kumaş parçası gösterip onun dikkatini çekmeye benzetebilirsiniz” dedi.

Kaynak

Yorum Yap