Kablosuz Beyin İmplantıyla Felce Çözüm

Belden aşağısı felçli insanların yürüyebilmesini sağlayabilecek büyük bir keşifle, Lausenne’deki İsveç Federal Teknoloji Enstitüsü’nden (EPFL) bilim insanları, omuriliklerinde oluşan bir hasar dolayısıyla felçli olan maymunların kablosuz bir cihaz yardımıyla bacaklarını yeniden kullanabilmelerini sağladılar.

CNN ve New York Times’ın haberine göre, bilim insanları, zarar görmüş omuriliğin hemen altındaki bir bölgeyle beyinde üretilen sinyalin iletimini sağlayan kablosuz bir sistem yardımıyla, iki felçli şempanzenin iki hafta içerisinde yürümesini sağladılar.

Beyinde üretilen sinyalin omuriliğe aktarımı, özel bir arayüz sayesinde gerçekleştiriliyor. Sistem içerisinde taşınma bilgisayar üzerinden tamamlanıyor ve omuriliğin zarar görmüş kısmı atlatılabiliyor. Böylece kopuk bağlantı yeniden kurularak sistem iki maymunu 6 gün içerisinde yeniden yürütmeyi başardı.

Nature dergisinde geçtiğimiz çarşamba yayımlanan makalenin yazarı ve araştırmanın yöneticisi Grégoire Courtine, verdiği bir demeçte, “Bu, nöroteknoloji yardımıyla primatlarda yürüme hareketinin yeniden kazandırılabildiği ilk çalışma. Ancak daha aşılması gereken çok fazla sorun var ve bu sistemin insanlarda denenebilmesi için birkaç yıla ihtiyaç duyabiliriz” dedi.

Amaç on yıl içinde bu teknolojinin insanlar için de kullanabilmesi

“Oluşturulan arayüz, yürümek için ihtiyaç duyulan beyin işlevlerini algılıyor ve bu bilgiyi zarar görmüş omurilik bölgesinin altındaki sağlam bölgeye taşıyor. Bu taşınma, bacak kaslarını hareket ettirmek için gerekli nöronal kanalları uyaran elektrotlar yardımıyla yapılıyor” diyen yazar, konuşmasına şöyle devam etti: “Bir şekilde bağlantısı yitirilmiş nöronal kanalları birbirine bağlayarak beyinde üretilen sinyaller omurganın aşağı kısımlarına taşınıyor. Böylece beyinden gelen sinyaller alınınca bu sinir uyarılarının şempanzelerdeki her iki bacağın da kaslarını etkileyebilmesi sağlanıyor.” Courtine, önemli olanın hayvanın gerçekten yapmak istediği harekete ilişkin kanalı harekete geçirmek olduğunu vurguladı.

EPFL takımı, omuriliğinde kısmi hasarlar olan maymunlar kullanıldığında cihazın felçli bacağın kontrolünü neredeyse hemen geri kazandırdığını duyurdu. Araştırma ekibi, bu sistemin bazı ilaçlarla beraber uygulandığında çok daha ciddi hasarlar için kullanılabileceğini düşünüyor ve sonunda felçli insanların yürüyebilmelerini sağlayacağını umut ediyor. Ancak, Courtine daha alınacak çok yol olduğunun uyarısını yapıyor.

New York Times’a kendisinin ve meslektaşlarının umudunun sistemi 10 yıl içerisinde insanlar için kullanılabilir hale getirmek olduğunu ifade eden Courtine, ayrıca, bu sistemin tedavi ederken yaşam kalitesini de artıracağını söyledi. Courtine, felçli insanların çok uzak olmayan bir tarihte beyinden omuriliğe kurulmuş bir arayüz sayesinde yürüyor olabileceklerinin müjdesini verdi.

EPFL tarafından hazırlanan videonun Türkçe altyazılı hali:

Kaynak

Yorum Yap