Kafa Nakli Başarıya Ulaşacak mı?

Uzun süredir kafa nakli konusunda çalışan İtalyan Profesör Sergio Canavero, dünyanın ilk kafa naklini Çin’de bir ceset üzerinde gerçekleştirdi. Prof. Canavero, 18 saat süren ameliyatın başarılı olduğunu, bu ameliyatı yakın zamanda canlı bir kişi üzerinde uygulayacağını söyledi.

Ancak uzmanlar, Canavero ile aynı fikirde değil. Uzmanlar, bu uygulamanın ‘yaşayan’ bir kafa üzerinde işe yaramayacağı ve sürecin bir facia ile sonuçlanacağı fikri üzerinde birleşiyorlar. Hatta New York Üniversitesi Langone Tıp Merkezi’ndeki biyoetik profesörü Arthur Caplan, bu durum hakkında “Çılgınca bir sahtekarlık” demekten çekinmiyor.

ABD organ dağıtım sistemini yaratmaya yardım eden Caplan bir basın açıklamasında, insan kafa naklinin mümkün olacağına inanmadığını söyledi.

Caplan; “Yüzü bile nakletmek çok zorken, kafa nakli neredeyse imkansızdır. Bağışıklık sistemini baskılamak için kullanılan ilaçlar var ve bu tip operasyonlarda bu ilaçların çok yüksek dozlarda kullanılması gerekir. Kafa nakli, daha da yüksek doz gerektiren bir operasyon. Bu seviyede dozlar, birkaç yıl içinde ciddi enfeksiyonlara sebep olup sizi ölüme götürebilir. Ayrıca, baş ve gövde arasındaki biyokimyasal farklılıklar nedeniyle, kişi muhtemelen asla normal bilinci kazanamayabilir” dedi.

“Bu durum, yeni bir sokete bir ampul yerleştirmek gibi değil. Kafayı ve beyni, yeni bir kimyasal çevreye yerleştiriyorsunuz. Bu tip bir hamle, operasyondan çıkan kişiyi birkaç yıl içinde delirtebilir.”

Caplan, Canavero’nun baş ile vücut arasındaki omurga, sinir ve kan damarlarını yeniden bağlama tekniklerini geliştirdiği iddialarına da inanmadığını ekledi.

“Canavero omuriliğin nasıl onarılabileceğini, nasıl tekrar bağlanacağını biliyorsa, omurilik yaralanması olan insanları iyileştirmeli. Dünyada milyonlarca insan var, yürümek istiyorlar, bedenlerini ve bağırsaklarını kontrol etmek istiyorlar. Onlara yardım etmek için hiçbir engeliniz yok öyleyse” dedi.

İşin Etik Boyutu da Tartışılıyor

Kafa nakli bilim dünyasını ikiye bölmüş gibi görünüyor. Çok sayıda uzman, mevcut teknoloji ile kafa naklinin gerçekleştirilemeyeceğini savunuyor. Diğer yandan kafa naklinin yasal olmasıyla ilgili büyük etik kaygılar da var.

Canavero ise tüm eleştirilere rağmen operasyonun yüzde 90 oranında başarılı olacağını iddia ediyor.

Kaynak

Yorum Yap