KAHVE YORGUNLUĞU ALIR MI?

Hayatımızda bu kadar yeri olan kahve nereden geldi ve gerçekten enerji veriyor mu?

Sabah kahvaltı yerine güne kahve ile başlamak artık birçok insanın vazgeçilmezi. Kahve, gerek yapmaya başladığınız an etrafa yayılan aromasıyla gerekse damaklarda bıraktığı tatla herkese ayrı bir keyif sunuyor. Günümüzde yoğun iş temposunun neden olduğu kronik yorgunluğa karşı bir çözüm olarak görülen kahvenin enerji verici etkisi, kahveyi neredeyse tüm dünyada vazgeçilmez bir içecek haline getirdi diyebiliriz. Peki, hayatımızda bu kadar yeri olan kahve nereden geldi ve gerçekten enerji veriyor mu?

Dünya’da petrolden sonra en çok ticareti yapılan ikinci ürün olan kahvenin ortaya çıkışı hakkında pek çok rivayet bulunuyor. En önemli efsane, Etiyopyalı bir çoban olan Kaldi’nin kahveyi keşfetmesi. Rivayete göre, Kaldi keçilerin bir ağacın meyvesini yedikten sonra neşeli olduklarını ve yerlerinde duramadıklarını fark eder. Bunun üzerine Kaldi bu durumu anlatmak için sufi dervişe gider. Fakat derviş Kaldi’ye inanmaz ve kahveyi ateşe atar. Bu sırada kahve kavurulur ve kahve aroması bütün odayı kaplar. Yayılan aromadan ilham alan Kaldi güzel bir içecek yapmak için kavrulmuş kahveyi sıcak suda kaynatır ve böylece bizim bildiğimiz kahve ortaya çıkar. Bu tarihten itibaren yani 1300 yıllık süreçte kahve üzerine pek çok araştırma yapıldı. Özellikle de kahvenin enerji verdiği görüşü uzmanlar tarafından kanıtlandı.

Yapılan araştırmalara göre, kafein beynin kimyasallarını değiştirici etkiye sahip. Alınan kafein beynin uykuyla ilgili kısmını yani adenozin reseptörlerini engelleyerek uyanıklık hissinin devamını sağlıyor. Uyku sırasında adenozin molekülleri adenozin reseptörleri ile bağlanıyor. Adenozinlerin bağlanmasıyla insanlarda yorgunluk ve uyku hali oluşmaya başlıyor. Günlük yaptığımız aktiviteler ile birlikte beynimizdeki adenozin miktarı zamanla artıyor. Fakat uzun süreli kafein kullanımında kafeinin yorgunluğu almadığı beyinin daha çok miktarda adenozin ürettiği keşfedildi. Yani, belirli süre sonra enerji verdiğini düşündüğümüz kafeinin etkisi azalmaya başlıyor ve kronik yorgunluk meydana geliyor. Ne kadar çok kahve içmeye devam etsek de kafein beklenen etkiyi vermemeye başlıyor.

Bunun yanı sıra, kısa süre önce East London Üniversitesi uzmanlarının araştırmasına göre kahvenin yorgunluğu alması sadece psikolojik bir durum. Yaşları 18-47 arasında değişen ve uzun yıllardır kahve içen 88 kişi araştırmaya katıldı ve bu katılımcılara içerisinde kafein olan kahveden verileceği söylendi. Fakat içmeleri istenen kahvelerde kafein yoktu. Ancak beklenenin aksine katılımcıların ruh hallerinde değişiklik ve artan aktivite gözlemlendi. Gönüllülerin durumlarını değerlendirmek için çeşitli deneyler yapıldı. Sonuçlarda aslında kafeinsiz kahve içen kişilerin, normal kahve içen kontrol grubuna göre daha etkin olduğu gözlemlendi.

Yorum Yap