Kendinizi Nasıl Bilirdiniz?

Beyindeki bir hücre grubunun düşüncelerinizi, hislerinizi hatta davranışlarınızı etkileyebileceğini hiç düşünmüş müydünüz?

Şaşırtıcı bir biçimde bazı hücrelerin varlığı benliğimizi, sosyal ilişkilerimizi, empati yeteneğimizi etkiliyor. Bahsettiğimiz hücrelerin adı “Von Economo(VEN) nöronları” ve bu hücrelerin “benlik” algısı, sosyal ilişkiler, duygusal bağlantılar, kendini ve çevreyi tanıyabilme gibi işlevler üzerinde etkili olduğu düşünülüyor. Benlik birini kendisi yapan şey olarak tanımlanır. Bunların hepsi sosyal zekanın varlığına işaret ediyor. Bildiğimiz gibi dünya üzerindeki tek sosyal varlık insan türü değil. Tahmin edebileceğimiz gibi bu hücreler maymunlarda, yunuslarda, fillerde ve bazı balina türlerinde de mevcut.

Diğer birçok hayvanın yapamadığı aynada kendini tanıyabilme yeteneği yunuslarda ve fillerde mevcut. Ayrıca çevrelerinin farkındalar, kendilerini kontrol edebiliyorlar ve duyguları var.

Onlar da aynı bizler gibi sosyal zekaya ve kişiliğe sahipler bu yüksek ihtimalle sosyal algılamalarla işbirliği içinde olan “Von Economo” hücreleri sayesinde.

Yani daha az VEN hücrelerine sahip olan kişiler daha kısıtlı sosyal bağlantılar kurarlar.

VEN hücreleri, diğer nöron çeşitlerinin aksine daha az dala, daha uzun ve ince bir gövdeye sahip. Duygusal tepkilerimiz ve içgüdülerimiz bilinç düzeyine çıkmadan hızlı ve ani bir biçimde oluşuyor. Bu hücrelerin yapısı hızlı bağlantıya olanak sağlıyor. Bu hücreler beyinde iki alanda bulunuyor: ön singulat korteks ve ön insular korteks. Duygusal deneyimler esnasında ve ayna karşısında kendi yansımamızı gördüğümüzde bu bölgeler sinyal veriyor. Bu da öz farkındalığımız ve duygusal süreçlerimiz üzerinde etkili olduğuna bir kez daha kanıt oluşturuyor.

Bu yayını Wikipedia, Evrim Ağacı ve Tubitak’ın konuyla ilgili yayınlarından derledik.

Yorum Yap