Kendinizle Nasıl Daha Barışık Olabilirsiniz

Dünyanın dört bir yanında temel ihtiyaçlarını karşılamak için mücadele eden insanlar olsa da, çoğumuz biraz boş zaman geçirme lüksüne sahibiz. Mutlu olup olmadığımızı ve bizi mutlu etmek için neye ihtiyacımız olduğunu merak ederiz.

Bazı insanlar mükemmel bir beden, güçlü bir kariyer, çok para veya şöhreti olsaydı, kendileriyle gerçekten mutlu olacağını düşünüyorlar. Bununla birlikte, mutlu olmayan ancak iyi bilinen, iyi durumda, göz önünde olan insanlar da var.

Psikoloji alanında çalışan Dr. Robert Biswas-Diener, Kenya’daki bir grup Maasai savaşçısının mutluluklarını araştırdı. Maasai’de genellikle gelişmiş dünyadaki insanların maddi zenginlik gibi mutluluk olarak gördüğü şeyler yoktur. Ancak yine de ezici bir çoğunlukla kendilerini mutlu olarak düşünüyorlar. Bu, varlıklı insanların mutlu olamayacağı anlamına gelmiyor elbette. Sadece varlıklı olmanın kendiliğinden mutluluk vermediği anlamına geliyor. Aynı durum, başka herhangi bir özellik için de geçerli.

Yani mutluluk, yaptıklarınızdan veya sahip olduğunuz şeylerden gelmezse, nereden gelir? Mutluluk Projesi’nin kurucusu Dr. Robert Holden’a göre; mutluluk arayanlar sıklıkla sahip olduklarının farkında olmayanlar. Kendinizden memnun olmak, onu aramak değil, mutluluğunuzu tanımanıza yardımcı olması için yapabileceğiniz şeyleri bulmaktır.

Kaynak

Yorum Yap