Köpeğiniz Sizi Gerçekten Anlıyor!

Eğer köpeğinizin sizi anladığını düşünüyorsanız, sevinebilirsiniz çünkü haklı olduğunuz ortaya çıktı!

Science dergisinde yakın zamanda yayımlanan bir makalede, araştırmacılar köpeklerin, tıpkı insanlarda olduğu gibi, kelimeleri beyinlerinin sol bölgesinde ancak ses tonunu beyinlerinin sağ bölgesinde işlediğine dair kanıtları gün ışığına çıkardılar.

Araştırmacılar, bu sonuçları elde etmek için yaşları 1den 12’ye değişen farklı türden 13 köpeği incelediler. Köpeklere, bir köpek eğiticisinin olumlayan ve herhangi bir duygu içermeyen kelimeleri, yine olumlayarak ya da herhangi bir his barındırmayarak söylediği kayıtlar dinletildi. Örneğin, eğitimci ölçümlerin birinde olumlu bir kelime olan “aferin”i olumlayıcı bir tonda, bir başka ölçümde “eğer” ya da “henüz” gibi hissiz kelimeleri benzer bir tonda söylediği kayıtlar kullanıldı.

Bu yaklaşım sonunda, araştırma ekibi, köpeklerin söylenen ancak kelimenin ve tonun (birlikte) olumlu olduğu durumlarda bir “takdir” algıladıklarını buldular. Öte yandan, etkileyici bir tonda söylenen anlamsız kelimelerin ya da hissiz bir tonda söylenen olumlayıcı kelimelerin böyle bir algılamaya neden olmadığı gözlendi.

listenBudapeşte’deki Eotvos Lorand Üniversitesi’nde gerçekleştirilen araştırmanın liderlerinden Atilla Andics, Associated Press’e “Köpek beyinleri, hem ne dediğimiz hem de nasıl söylediğimizle ilgileniyor. Takdir etme, ancak kelimenin anlamı ve sesin tonu uyuşursa bir ödül anlamı taşımakta” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Andics, aynı zamanda, araştırma sonuçlarının dil için gerekli zihinsel yetinin önceden inanıldığından daha önce geliştiğini ve insanları dil bakımından diğer türlerden ileriye taşıyan şeyin kelimelerin yaratımı olduğunu ortaya koyduğunu ifade etti.

Açıklamasını, “Birçok kişi tarafından sadece insana özgü olduğu düşünülen, kelime işleme sürecinde kullanılan nöronal yetiler, aslında birçok türde bulunmaktadır. Bu, insanlarda kelime kullanımını mümkün kılan değişimin nöronal yetilerde gerçekleşen bir değişim olmadığı anlamına gelebilir” diyerek sürdüren Andics, diğer hayvanlarda da, tıpkı köpeklerde olduğu gibi, dil anlama yetisi olabileceğini ancak onların insan konuşmalarına karşı ilgisizliğinin bu ihtimali test etmeyi zorlaştırdığını dile getirdi.

Olaya diğer yönden bakarsak, köpekler neredeyse bin yıldır insanlarla beraber yaşıyorlar. Yani insanlar, pekâlâ neyi nasıl dediklerine dikkat eden köpek melezlerini ortaya çıkarmış olabilirler.

*Bu çalışmayı destekleyecek bir atölyemiz de var: “O da beni seviyo’ mu?”. Bilgi için tıklayınız.

Kaynak

Yorum Yap