Korkularımızdan Biri de Bu: Koulrofobi

Bir tür kaygı bozukluğu türü olan fobi, kişinin belirli durum, canlı-cansız varlık veya mekana yönelik olarak hissettiği ileri düzeydeki korku hali olarak tanımlanmaktadır. Fobisi olan kişiler belirli tehlikeleri gerçekte duyulması gerekenden daha fazla tehdit edici olarak algılayarak, tehlikeli kabul edilen bu durumlardan önemli düzeyde kaçınırlar. Bu kişiler fobinin nesnesi olan koşullarla karşı karşıya kaldıklarında ise çok büyük sıkıntılar yaşarlar ki bu durum kendisini tam bir panik hali ve dehşet hissi şeklinde gösterebilmektedir.

Koulrofobi, yani palyaçolardan korkmak neden kaynaklanır? Florida Atlantic Üniversitesi‘nden Psikolog Elan Barenholtz bu durumu şöyle açıklıyor:

“İnsanlar, maske gibi bir kişinin yüzünü gizleyen herhangi bir şeyi rahatsız edici bulurlar. Çünkü bu o kişinin kimliğini ve duygusal durumunu anlayabilme yolunuzu da maskeler. Birinin güvenilir olup olmadığını, kızgın mı yoksa mutlu mu olduğunu, tanıdığımız bir kişi olup olmadığını anlamak için ilk olarak onun yüzüne bakarız. Ağır bir yüz makyajı, hele ki yüze sahte bir gülümseme de çizilmişse, bu bilgilerin çoğunu anlaşılmaz hale getirir.”

Kaynak

Yorum Yap