Korkularımızdan Özgürlüğümüze 5 Adım

Hayatımızı “öğretici/ders veren” bir şey olarak görmeye başladığımızda, hatta belirsizliklerin tam ortasında bile, yolculuğumuz başlar. Bu yolculuk, bizler için yaşadığımız hayatın belirsizlikleriyle, bilinmezlikleriyle yüzleşmemizi isteyen çetin bir mücadele halini alır. İnsanların bu “korkulardan özgürlüğe” doğru başlattıkları yolculuklarıyla alakalı konuştuğumuzda yolun sonunun nerelere varacağı tahmin edilebilir bir hal almaktadır.

Aşağıdaki 5 evreyi okuyarak hangi aşamada olduğunuzu belirleyin. Bu şekilde sizlere 5 aşama ve 5 çıkış yolu sunmaya çalışacağız:

Evre 1: Belirsizlikten bilinçsiz bir şekilde korku hissetme

“Genelde güvenli hissettiğim yerde kalırım ve ne pahasına olursa olsun bütün belirsizliklerden kaçınırım. Bilmediğim şeyler bana tehlikeli geliyor ama bu durumu bilinçli olarak kontrol edemiyorum. Belirsizliklere karşı en ufak bir adım dahi atamıyorum. Bir şeyin sonucunu kesin olarak bilmeden hareket edemiyorum. Riskten kaçınmak için çok enerji harcıyorum.”

Nasıl yönlendirebiliriz?

İlk olarak, “kesinliğe” olan bağlılığınızın ve eğiliminizin özgürlüğünüzü nasıl kısıtladığının farkına
varmaya çalışın. Kendinize sorular sorun: “Bu yaptığım şey işime yaracak mı? Güvenli olarak hissettiğim yerler gerçekten beni koruyor mu?”

Evre 2: Belirsizlikten bilinçli bir şekilde korku hissetme

“Bilmediğim şeyler bende korku hissi uyandırıyor ama bu korkunun nasıl hissettirdiğinin farkındayım. Belirsizlik durumları bende aşırı kaygıya, endişeye ve korkuya sebep oluyor. Bu, çevremi kontrol etmek istediğim için beni belirsiz durumlardan kaçınmaya itiyor. Lakin, kesinliği tercih ediyorum ve bu eğilimimin beni nasıl alıkoyduğunun da farkındayım. Bilinmeze karşı sürekli direnirim, ama bu şekilde geleceğimden emin olabileceğim bir maceraya da atılamıyorum.”

Nasıl yönlendirebiliriz?

Hayattaki tek kesinlik belirsizliklerdir. Kendinize karşı ince olun, belirsizliğin sizi nasıl alıkoyduğunun farkına varın. Kendinizi hırpalamayın çünkü aslında belirsizliğe karşı direniyorsunuz. Bazı şeyleri kabul etme cesareti kazanmak için kendinizi bir adım öne ittirin. Gerçekten kendinize karşı şefkatli olduğunuzda 3. evreye geçiş yapmaya hazır olacaksınız.

Evre 3: Belirsiz çıkmazlar

“Hayatımda belirsiz olan şeylerin tehlikeli olup olmadığını bilmiyorum. Ne tam güvende hissediyorum ne de bu duyguya direnebiliyorum. Bilinmeyenler açık bir şekilde beni korkutuyor diyemem ama bunun üstüne de gitmiyorum. Belirsizliğin verdiği duyguyla huzura ulaşmaya çalışıp özgürlüğü hissetmeye başlıyorum. Ancak tedbirli bir şekilde merak duymaya çalışıyorum ve belirsizlik korkumun bana ders vermesine izin veriyorum.”

Nasıl yönlendirebiliriz?

Bilinmeyenler hakkında meraklıyım, ancak ayağımı yere sağlam basıyorum. Her şeyi sorgulayın. Açık olun. Meraklı olun. Bir şeyler size yapay olarak gerçek görünüyorsa, yani rasyonel gerçek olarak gelmiyorsa, sizi buna iten dürtüye karşı direnin. Eğer bu evrede çok fazla kesinlik arıyorsanız, korkuların oluşmasına zemin hazırlıyorsunuz ve böylece gerçekten mümkün olan neticeleri tespit etmekten uzaklaşıyorsunuz. Çıkmazın içinde yaşayın ve huzuru yakalamak için yapabileceklerinizi yapın.

Evre 4: Belirsizliğin baştan çıkarması

“Belirsizliklerden sadece korkmuyorum, aynı zamanda belirsizlikler beni cezbediyor. Bir şeylerin bilinmemesi beni ona itiyor. Bilmediğim şeyi bilmek ve keşfetmek için elimde olmayan bir şekilde çabalıyorum. Hatta bir şeyi bilmek yerine onu keşfetme süreci benim için daha ilgi çekici oluyor. Bu yüzden, belirsizlik beni daha dikkatsiz hale getiriyor ve bundan korkuyorum.”

Nasıl yönlendirebiliriz?

Belirsizlik korkusunun öbür yüzünde muhtemelen olanların heyecanı vardır. Burada basiret ve idrak önemlidir. Bilinmeyen şey mecburiyete dönüştüğünde kör bir şekilde hareket edilirse işler daha kötüye gidebilir. Bir insan bilinmezlik karşısında korkusuzsa dikkatsiz olma riski taşımaktadır. Bu evre aslında sizin birkaç adımla belirsizliğe yaklaşmanızı sağlıyor: karar verme, ruhun bütünlüğe ulaşması ve sezgilerinizin rehberliğine güvenme.

Evre 5: Teslim olma                                                                                                                            

“Ne olduğunu bilmesem de güveniyorum. Bilinmezliklerden korkmuyorum ve bilinmezlik bana çok çekici de gelmiyor. Olayları idrak etmeye çalışıyorum. Bazı şeyleri belki hiç tam olarak anlayamayacağımı biliyorum ancak bu durumun benim için öğretici olduğuna dair inancım var. Bilinmeze doğru yöneldiğimde iyi şeyler neden olmasın? Kötü şeyler de olabilir tabi. Ama neticeye takılmadan, amacı olan bir evrende yaşadığıma inanıyorum ve her neticenin taşıdığı bir anlam olduğuna inanıyorum. Ben kesinlikten ziyade özgürlüğe daha çok önem veriyorum.”

Nasıl yönlendiririz?

Hayatın zenginliğini hissetmek istiyorsanız, belirsizliklere karşı teslimiyet içinde olun. Evet, bu evredekiler hayattan keyif alanlardır. Huzurlu insanlardır, ama bunu bazen sabit bir şekilde koruyamadıkları olabilir. Eğer korkularınıza geri döndüğünüzü fark ederseniz, güvenebileceğiniz ve görünmeyen bir güç olduğunu düşünün.

Şunu unutmayın; bu beş evreyi sırayla geçemeyebilirsiniz, bazen bazı evreleri atlayabilirsiniz. Bazen bu evreler duruma göre de değişebilir. Örneğin, mesleğinizde ve romantik ilişkinizde aynı evrelerde olmayabilirsiniz. Sadece düşük evreleri hayatınızın geneline yaymayın. Asla doğru ya da yanlış evre diye bir şey yoktur, süreç vardır.

Rachel Naomi Remen’in dediği gibi “Gül goncasına balyozla vurarak çiçek açmasını bekleyemezsiniz.”

Kendinize gerçek önemi, gerçek şefkati gösterin, sürece güvenin ve hangi evrede olursanız olun, en doğru yerde olduğunuza inanın.
Kaynak: PsychologyToday

Yorum Yap