“Kutsal Kase” Adlı Mikroçip, İnsan Beyninin Gücünü Alt Edebilir mi?

Bilim adamları, Science Advances’ta bir bildiri yayınladılar ve insan beyninin hızına ve paralel işlemesine rakip olan, ışık tabanlı bir mikroçipin üretimini hedeflediklerini ifade ettiler.

Exeter Üniversitesi’ndeki bilim adamları, önemli bir atılımın peşindeler. Yeni Science Advances yayınına göre, insan beyniyle paralellik gösteren, bilgileri depolayabilen ve işleyebilen, insan beyinlerini taklit eden mikroçipler yolda.

Exeter’deki araştırma ekibi, beyin aktivitelerini taklit etmek için elektrik yerine ışık kullanan fotonik bilgisayarlar geliştirdi. Oxford ve Münster gibi diğer üniversitelerden araştırmacılar, sinaptik tepki yaratmak için, entegre fotonik devrelerle yeniden yazılabilir optik diskler gibi, sıradan ev eşyalarında bulunan faz değiştirme materyallerini birleştirdi. Fotonik sinapslar, bir insan beyninden bin kat daha hızlı çalıştığı için bu önemlidir. Bu, bizleri yepyeni bir bilgisayar dünyasına götürebilir.

shutterstock_592729892

Daha Fazla Elektrik!

Ekibin başında bulunan Oxford Üniversitesi’nden Profesör Harish Bhaskaran; “İnsan beyni gibi çalışan bilgisayarların geliştirilmesi, onlarca yıldır bilim adamlarının hedefi. Nöronlar ve sinaps ağı vasıtasıyla, beyin, yalnızca birkaç ton watlık güç kullanarak, büyük miktarda bilgiyi aynı anda işleyebilir ve depolayabilir. Konvansiyonel bilgisayarlar bu tür bir performansa yaklaşamaz bile.”

Exeter ekibinin yazarı Daniel C. Wright; “Elektronik bilgisayarlar nispeten yavaştır. Onları ne kadar yoğun ve hızlı kullanırsak, o kadar hızlı hale getiririz. Konvansiyonel bilgisayarlar ise, insan beyninin dahili öğrenme ve paralel işleme yeteneklerinden hiçbirini taşımaz. Bu sorunların her ikisini de burada ele alacağız.”

Makalenin bir diğer yazarı olan, Münster Üniversitesi’nden Profesör Wolfram Pernice; “Sinapslar, beyindeki nöron sayısının yaklaşık on binde biri olduğundan, herhangi bir beyin benzeri bilgisayarın, çeşitli sinaptik taklitler üretmesi gerekiyor. İşte burada yaptığımız şey bu.”

Kaynak

Yorum Yap