Laboratuvardan Kaçan Robot

[n]Beyin > Haberler, Teknoloji 20 Haziran 2016
4.170

Rusya’da Promobot isimli robot mühendislerden birinin kapıyı açık bırakmasını fırsat bilerek fabrikadan kaçtı. Perm kentinde bir caddenin ortasına kadar giden robot şarjı bitince yolda kaldı.

Channel 5’in yayımladığı görüntülere göre, Promobot fabrikadan 50 km uzaklıktaki caddeye kadar giderek yaklaşık 40 dakika kadar başıboş şekilde dolaşıyor. Görüntülerde trafiğin birbirine girmesiyle polisin olaya müdahale etmeye çalıştığı ve mühendislerden birinin gelip robotu götürdüğü görülüyor.

Promobot nedir?

Promobot, yol gösterme ve sorulan sorulara cevap verme gibi yetenekleriyle çalışanlara yardımcı olma vaadiyle geliştirildi. Promobot’un web sitesinde insan ve robot karşılaştırılması yapılarak robotların insanlar gibi hastalanmadığı, özel bir kıyafet giymesine gerek olmadığı, ara vermeden çalışabildiği ve maaş vermeye gerek olmadığı gibi özelliklerin olduğu şablon oldukça dikkat çekiyor.

robot babe

İnsan gücünün kullanımını azaltmak üzerine kurulan bu sistem, yapay zekâ çalışmalarının günümüzde veya ileride ne gibi sonuçları olacağı konusunda pek çok soru işaretine sebep oluyor. Kendi kendine öğrenebilen ve karşısına çıkan ilk fırsatta fabrikadan kaçan bu robot Stephen Hawking’in “yapay zekâ insanların sonu olacak” teorisini akıllara getiriyor.

Yapay zekâ çalışmaları

Bu yazı üyemiz tarafından hazırlanıp [n]Beyin Editörü tarafından düzenlenmiştir.
[n]Beyin Üyeleri Ne Diyor?

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Site yorumları geçici olarak kapalıdır.

Facebook Yorumları