Loş Işık Öğrenme Kabiliyetine Zarar Verebilir

Loş ışıklı odalarda ve ofislerde çok fazla zaman harcamak aslında beynin yapısını değiştirebilir ve kişinin hatırlama ve öğrenme kabiliyetine zarar verebilir. Sinirbilimciler tarafından yapılan yeni bir araştırma, ortaya bu sonuçları koydu.

Dört hafta boyunca loş ışığa (DLD) maruz kalan farelerin beyinlerindeki aktivitelerin yüzde 30 oranında azaldığı görüldü. Bu fareler, labirent benzeri bir görevde kötü performanslar gösterdiler. Öte yandan, aynı süreçte parlak ışıkta (BLD) yaşayan fareler, aynı görevde yüksek performanslar gösterdiler.

Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından finanse edilen çalışma, ışık değişiminin, beyinde yapısal değişikliklere neden olduğunu ortaya koyan ilk araştırmadır.

Araştırmanın psikoloji profesörü Antonio Tony Nunez; “Hayvanları loş ışığa maruz bıraktığımızda, öğrenme kabiliyetlerinde bozulmalar meydana geldi. Bu durum, insanların alışveriş merkezlerinde birkaç saat geçirdikten sonra dönüşte, otoparkta araçlarını bulamamalarına benziyor.”

Nunez bu projede, yardımcısı Lily Yan ve psikoloji alanında doktora öğrencisi olan Joel Soler ile birlikte çalıştı. Soler ayrıca, Hippocampus dergisinde yayımlanan makaleleri ile de biliniyor.

Soler, loş ışığa uzun süre maruz kalmanın, beyin faaliyetlerini olumsuz yönde etkilediğini belirtiyor. Soler’e göre, düşük ışık seviyesinde uzun süre bulunmak, nöronları kötü etkiliyor.

Soler; “Daha az bağlantıya sebep olduğu için, öğrenme ve hafıza performansının azalmasına sebep oluyor. Diğer bir deyişle, loş ışık sersemletiyor!”

İlginçtir ki, ışık doğrudan hipokampüsü etkilemiyor. Yan, araştırma ekibinin, kemirgenlerin beyinlerinin potansiyel bir bölgesini araştırdığını söyledi. Asıl olarak, hipotalamusta, çeşitli beyin işlevlerini etkilediği bilinen oreksin adlı bir grup nöron inceleme altında. Araştırmadaki asıl soru şu ki; Loş ışığa maruz kalan farelere oreksin enjekte edilirse, parlak ışığa gerek kalmadan beyinlerinde iyileşme gerçekleşir mi?

Bu projenin yaşlılar üzerinde, retinal dejenerasyon veya bilişsel bozuklukları olan kişilerde pozitif etkileri olabilir.

Yan: “Göz rahatsızlığı olan ve fazla ışık alamayan insanlar için, beyindeki bu nöron grubunu doğrudan yönlendirip, parlak ışığa maruz kalmanın faydalarını sağlayabilir miyiz? Başka bir olasılık, yaşlanan nüfus ve nörolojik bozuklukları olanlarda bilişsel işlevlerin geliştirilmesidir. Onlara yardımcı olmak istiyoruz.”

Kaynak

Yorum Yap