Mars’ın Halkası Olabilir

Mars’ın en büyük uydusu Phobos parçalanıp Satürn’ün halkası gibi gezegenin etrafını sarabilir.

20 ile 40 milyon yıl sonra Mars’ın en büyük uydusu Phobos parçalanıp Satürn gibi bir halka olarak gezegenin etrafını saracağı öngörülüyor.

Mars’ın yapısı

https://www.youtube.com/watch?v=F7cFCWcEHjs

Phobos her yüz yılda bir Mars’a yaklaşıyor

Phobos, Berkeley Üniversitesi’nden araştırmacılara göre, Mars’a yaklaştıkça parçalanma tehlikesiyle karşı karşıya. Üzerinde Mars’a çarpıp uyduya sıçrayan materyaller sebebiyle pek çok çatlak görülen Phobos, dağıldıktan sonra büyüklü küçüklü parçalara ve toz bulutlarına ayrılıp halka şeklinde Mars’ın yörüngesinde dönmeye devam edecek.

Ay, her yüz yılda bir Dünya’dan uzaklaşırken Phobos, Mars’a biraz daha yaklaşıyor. Uydunun Mars’ın çekim kuvveti nedeniyle Mars’a çarpacağı veya parçalara ayrılacağı düşünülüyor.

Halka Dünya’dan görülemeyebilir

Araştırmayı yaparken Satürn’ün halkası üzerinde yapılmış çalışmalardan yararlanan Benjamin Black ve Tushar Mittal, dağılan parçacıkların 100 milyon yıl kadar halka şeklinde kalacağını, daha sonra da Mars’ın üzerine meteor yağmuru olarak yağabileceğini söylüyorlar. Bu yağmurun sonucunda da Mars’ın yüzeyinde krater çukurları oluşabilir. Tozun buzun aksine güneşi yansıtmadığı düşünülürse bu halkanın Dünya’dan görülüp görülmeyeceği belli değil. Belki bir teleskop yardımıyla gölgeler halinde bu halka görülebilecek.

Bu çalışmaların geçmiş dönemde güneş sisteminin nasıl olduğu, uyduların nasıl yok olduğu ve gezegenlerin halkalarının nasıl oluştuğu gibi sorulara cevap olacağı düşünülüyor.

Kaynak

Yorum Yap