Merak ve Tutkunun Evrimi

Charles Robert Darwin, 12 Şubat 1809’da İngiltere’nin Shrewsbury kentinde dünyaya geldi. Merakı çok küçük yaşlarda başlayan Darwin’in çocukluğunda tutkuyla bağlı olduğu böcek koleksiyonları vardı. Bu merak ve tutkusu gelecekteki çalışmalarının temelini oluşturuyordu. Ayrıca tıpkı babası gibi bitkileri de çok seviyordu.

Darwin, annesini henüz 8 yaşındayken kaybetti. Babası ise başarılı bir tıp doktoruydu.

Çocukluğunda okulunu çok sevmiyordu ve okulundaki parlak öğrenciler arasında değildi. Babasının onu okuldan almasıyla birlikte 1825’te Edinburgh Üniversitesi’nde abisi ile birlikte tıp eğitimi görmeye başladı. Ancak Darwin, o dönemde ameliyatların ağrı kesici anestezikler olmadan, hastaların bilinçleri açık şekilde, yataklarına kayışlarla bağlanarak ameliyat edilmesine tahammülü olmadığından dolayı  doktorluk yapamayacağını anladı ve 2 yıl sonra okulu bıraktı. Daha sonra Cambridge Üniversitesi’nde teoloji (din bilim) eğitimi aldı.

Peki, Evrim Kuramı’nın temelini oluşturacak adımlar nasıl atıldı?

1831’de Beagle adlı gemi ile 5 yıl süren bir Dünya turu yaptı. Bu tur boyunca her şeye ilgi duydu ve gördüğü her şey onun doğaya karşı ufkunu genişletti. Gittiği yerlerde bitki ve hayvanları tutkuyla izledi, bazı hayvanlarla (kurbağa, kınkanatlılar) deneyler yaptı ve örnekler topladı. Yaşadığı ve gördüğü her şeyi not etmeye çalıştı ki bu Darwin’in bir başka tutkusuydu.

1837’de türlerin değişimi üzerine ilk defterini tutmaya başladı. Bu süreden sonra da yoğun çalışmalarına devam etti. Beagle gezisinde saptanan zoolojik bulgular üzerine 5 ciltlik kitabı 1839’da, jeolojik bulgular üzerine 3 kitabı 1842’de  yayımladı.

1844’de evrim üzerine bir deneme yazdı ancak yayımlatmadı. Evrim üzerine esas kitabını 1855’te yazmaya başladı. Devrim niteliğinde olan Evrim Teorisi’ni yayımlamak için 20 yıldan fazla bir süre bekledi.

Evrim Teorisi’yle bu kadar ünlü olmasıyla birlikte çok fazla tepki almasının sebebi, o dönemde her durumun dinsel yönleriyle açıklanmasına farklı bir bakış açısı olarak, Darwin’in evrimi tanımlayan ve canlılarda meydana gelen değişiklikleri doğal mekanizmalarla açıklayan ilk bilim insanı olmasıydı.

Darwin’in geniş bir ailesi vardı

220px-Emma_Darwin
Darwin’in Eşi: Emma Wedgwood

1839’un Ocak ayında kuzeni Emma Wedgwood’la evlendi. Darwin, eşi Emma’yla tavla oynamaktan çok hoşlanırdı ve her oyunun çetelesini tutardı. Tuttuğu notlara göre eşi 2490, Darwin ise 2795 oyun kazanmıştı.

Aralık’ta ilk çocukları William doğdu. Darwin gözlem ve merak tutkusunu doğan çocuğu üzerinde de gösterdi ve onun bütün hareketlerini, yıldan yıla olan değişimini dikkatle izledi. Hatta William’ın yüz ifadelerini bir orangutanın yüz ifadelerine benzettiğine ilişkin sayfalarca notlar bile aldı.

William dışında 9 tane daha çocuğu oldu ve 2’si henüz çok küçükken hayatını kaybetti. 1851’de 10 yaşındaki kızını kaybetti ve bu Darwin’i çok derinden etkiledi.

“Hayatının bir dakikasını boşa harcamaya cüret edebilen biri, hayatın değerini anlamamıştır.”

Darwin, yoğun çalışmaları içindeyken bitkinlik, bulantı, kalp çarpıntısı ve baş ağrısı nöbetleri gibi yoğun hastalık belirtilerinden dolayı çalışmalarını hafifletti.

En çok korktuğu şey de çalışamayacak kadar güçten düşmekti veya kör olmaktı.

“Gözlem ve deney yapmayı bırakmak zorunda kaldığımda öleceğim” diyen Darwin, ölüm döşeğindeyken eşine “Ölümden zerre kadar korkmuyorum” demişti.

85101218_charlesdarwingravejp73 yaşında bir dizi kalp krizi geçirdi ve en sonunda ciddi bir krizle 19 Nisan 1882’de  Londra’daki evinde öldü. 26 Nisan’da  Isaac Newton ve John Herschel gibi  ünlü bilim insanlarının da defnedildiği Westminster Manastır Kilisesi’ne gömüldü.

 

Darwin’in 1859’da yayımlanan başyapıtı Türlerin Kökeni adlı kitabını hazırlama sürecini ve 10 yaşındaki kızını kaybetmesinin öyküsünü konu alan bir film de vardır: Creation

 

Kaynaklar:

Tübitak Yaşamöyküsü Kitaplığı, Charles Darwin, Evrimin Devrimi

Fotoğraflar:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Charles_Darwin

evrimagaci.org

Yorum Yap