Neden Midenizde Kelebekler Uçuşur?

Aşık olduğunuz kişiyle buluşacaksınız, mülakatlara gireceksiniz, oyunlarını sıkı bir şekilde takip ettiğiniz tiyatrocuyla tanışacaksınız; her heyecan anında aynı durum… Bu kelebekler neden bir türlü midemizi rahat bırakmıyor dersiniz?

Bu durumun sorumlusu ne kelebekler ne de midemizdeki bakteri ya da parazitlerdir. Mide çevremizde meydana gelen kas kasılmaları bu hisse sebep oluyor.

Negatif veya pozitif olsun, vücudumuz stres anında benzer tepkiler veriyor. Stres anınında beynin hipokampus bölgesinden hipotalamusa sinyal yollanıyor. Hipotalamustan CRH gibi belirli hormonlar salgılanıyor ve bu hormonlar hipofiz beziyle haberleşiyor. Daha sonra hipofiz bezi de kan içerisine ACTH gibi hormonları salgılayarak böbrek üstü bezlerine sinyal iletip stres hormonları salgılanmasını sağlıyor.

Beyin ayrıca böbrek üstü bezleriyle sempatik sinir sistemi vasıtasıyla da haberleşip hormon salgılatabiliyor. Üç ana stres hormonu vardır. Bunlar adrenalin, noradrenalin ve kortizol hormonlarıdır.

Bu hormonların vücut üzerinde bıraktığı etkiler stresli durumlarla karşılaştığımızda hayatta kalma şansımızı artırır. Bu etkiler:

  • Bağırsak kaslarına giden kanın yönü kaçmak ya da mücadele etmek için kullanacağımız bölgelere doğru çevriliyor.
  • Bağırsak kasları stres hormonları tarafından etkileniyor olabilir. Bu bölgedeki kasların bazıları, kan damarlarının büzülmesinde görevli kaslar gibi düz kaslardır.
  • Stresli durumlarda vücudun serotonin dengesi değişeceğinden bağırsak kaslarının kasılma durumunda bir değişiklik olabilir.

Bütün bunlar vücudumuzda olduğu esnada karnımızda kelebekler uçtuğu hissine kapılabiliyoruz.

Kaynak

Yorum Yap