Modern Zaman Hastalıklarından Alzheimer

Hepimizin az çok bilgisi olan bir hastalıktır Alzheimer hastalığı. Teknolojinin de ilerlemesiyle, insan hafızasının değerinin azaldığı bu dönemlerde, çevremizde bu hastalığı çokça duyar olduk. Genelde  65 yaşını geçen yakınlarımızda rastladığımız Alzheimer, aslında daha erken yaşlarda da görülebiliyor.

alois alzheimerAdını, Alman psikiyatrist Dr Alois Alzheimer’ın 1906’da bir hastanın ölümünden sonra beynini incelemesinden sonra alan bu hastalık, son yılların en çok konuşulan hastalıklarından biri haline geldi. Hastalığın bu denli gündemde olmasının sebebi, risk faktörlerinin gün geçtikçe artıyor olmasıdır. Gelin biraz bu risk faktörlerinden bahsedelim.

İnsanın özellikle yaşına ve yaşam standartlarına bağlı görünen bu faktörler, damar hastalıklarını, geçmişteki ciddi kafa yaralanmalarını, eğitim düzeyini ve bir çeşit mutasyon olan APOE4 taşıyıcılığını da kapsamaktadır. Ülke olarak genç nüfusumuzun fazla olduğunu göz önünde bulundurursak ileriki yıllarda yaşlanacak olan bu genç nüfus, ciddi bir Alzheimer potansiyelini de gözler önüne sermektedir.

Alzheimer hastalığının nedenini tam olarak bilmiyoruz ama yukarıda bahsetmiş olduğum belirlenmiş tanı kriterleri mevcuttur ve bu kriterlerin insan beynine ne şekilde etki ettiğini görebiliyoruz. Kilit nokta, program tarihinden önce ölen ya da ölümü hızlanan beyin hücreleri ve hücre kaybeden beynin dikkate değer oranda küçülüyor olmasıdır.

Alzheimer hastaları ne tür süreçlerden geçiyor?

Başlangıçta randevu ve telefon numaraları tarzı basit şeyleri unutmakla başlayan Alzheimer, beş dakika önceki konuşmaları bile unutturabilecek bir hale bürünebiliyor. Başlangıç seviyesindeki hastalar, bu unutkanlığı notlar alarak telafi etmeye çalışırlar ancak ileri seviyedeki bir Alzheimer hastası, aynı soruyu defalarca soracak hale gelir. Unutkanlıklar, anlayacağınız gibi, yakın geçmişten başlar. Mesela, kişi akşam ne yediğini hatırlamaz ama askerlik anılarını rahat bir şekilde anlatabilir.

Alzheimer hastaları, özellikle de hastalığın ileri seviyesinde, bakıma muhtaç hale gelirler. Artık eski becerilerini kaybeder; konuşmakta ve anlamakta, insanları (çocuklarını bile) tanımakta  problem yaşar ve yönleri karıştırırlar. Maalesef bundan dolayı birçoğu aşırı kontrollü yaşamak zorunda kalır ve alışkanlıklarının çoğunu ister istemez bırakırlar. Çevreye karşı şevksizlik, isteksizlik artar. Para hesaplamalarında güçlükler yaşanır. Hatta bazen yaşanmamış şeyler yaşanmış gibi anlatılır. Bu nedenle yaşlılarda belirgin unutkanlık belirtileri asla normal görülmemeli, mutlaka uzman bir hekime başvurulmalıdır.

Zihni zinde tutmak, yani okumak ve yazmak unutkanlıktan kaynaklı hastalıkları geciktirmektedir. Bu nedenle okumanın ve yazmanın katkısı asla küçümsenmemelidir. Unutulmamalıdır ki ” işleyen demir ışıldar ”.

*Alzheimer’ı hastalardan ve yakınlarından dinlemek için:

Yorum Yap