Mumya Portrelerinde Mavi Pigment Kullanıldığı Bulundu

Roma dönemi Mısır mumyalarının portrelerinde fark edilmeyecek şekilde mavi kullanıldığı ortaya çıktı.

Neredeyse 100 yıldır üzerinde çalışılmayan Roma dönemi Mısır mumyaları portrelerinde mavi pigment kullanıldığı ortaya çıktı. Araştırmayı Northwestern Üniversitesi ve Phoebe A. Hearst Antropoloji Müzesi araştırmacıları ve bilim insanları yürüttü. Gözle fark edilmeyen mavi pigment resimlerdeki renkleri yumuşatmak için kullanılıyordu.

Yunan döneminden önce Mısır’da lapis lazuli taşından esinlenerek üretilen ve ilk insan yapımı renk olan Mısır mavisi pek çok alanda kullanılıyordu. Ancak Yunanların gelmesiyle kullanılan renkler sarı, beyaz, siyah ve kırmızı tonları olarak değişmişti. Üzerinde çalışılan 15 Tebtunis portresine bakıldığında bu dört renk görülüyor. Buna rağmen renklerin alt katmanında gölgelendirme gibi yöntemler için mavinin kullandığı keşfedildi ve bunun mavinin kullanıldığını gizlemek için yapıldığı düşünülüyor. Mavinin bu şekilde kullanımı renk tonlarının çeşitlenmesine sebep oluyordu.

Yunan döneminde mavinin kullanılması, milattan önce 2. yüzyılda mavinin nasıl kullanıldığı, duvar resimleri veya heykellerde kullanılıp kullanılmadığı, kullanılan malzemeler ve teknikler konusunda soru işaretlerine sebep oldu. Bunun için Northwestern Üniversitesi Chicago Bilimsel Sanat Araştırmaları Merkezi Sanat Enstitüsü  ile işbirliğinde olan araştırmacılar, Phoebe A. Hearst Antropoloji Müzesi’nden daha büyük olan Getty veya Britanya Müzesi ile çalışmayı düşünüyorlar.

Kaynak için tıklayınız.

Yorum Yap