Mutsuz Musunuz? Meyve ve Sebze Yiyin

 

Bu haber, “zaten bildiğiniz” bir şeyi yeniden ifade edenlerden biri ancak bu kez bilimsel bilgilerin ışığında. Söylediği şu: yeni yapılan bir araştırmaya göre, meyve ve sebze yemek bizi daha mutlu ediyor.

Meyve yeme alışkanlığı olan ve sağlıklı beslenen herhangi biri, size sağlıklı beslenmenin insana kendini iyi hissettirdiğini rahatlıkla söyleyebilir. Genelde sağlıklı beslenen ancak arada küçük kaçamaklar yapıp hazır yiyecek tüketen biri bunun ayrımına kolaylıkla varabilir.

Sağlıklı yiyecekler bize üstün güçler veren özel bir madde bahşettiği için iyi hissetmiyoruz. Tabii bazen buna yakın şeyler oluyor ancak bize kendimizi asıl iyi hissettiren “sağlığımızın iyi olması”.

388ef26d993ec20a7743c2dac7e1bfc7Pek de sağlıklı beslenmeyen insanlar için yukarıda yaptığımız açıklamalar hiçbir anlam ifade etmeyebilir. Bu nedenle biraz daha açık olalım ve olayı bilimselleştirelim.

University of Warwick’te gerçekleştirilen ve American Journal of Public Health‘te yayımlanan, alanında benzersiz sayılan bir araştırmayla, yeme alışkanlıkları ve duygusal durum hakkında bir ilişki olup olmadığını test edildi.

Araştırma için Avusturalya Queensland Üniversitesi’nden araştırmacılar, İngiliz meslektaşlarıyla bir işbirliği oluşturdular. Rastgele seçilen 12.385 yetişkinin 2007, 2009 ve 2013’teki “beslenme günlükleri” ve Avusturalya anketleri verilerine göre ev yaşamları, gelirleri ve emek dinamikleri incelendi. İlginç bir şekilde, katılımcıların mutluluk seviyelerinin, günlük olarak tükettikleri meyvenin porsiyonuyla orantılı olarak arttığı bulundu.

Elbette bu değerlendirmeler yapılırken katılımcıların iş bulma gibi mutluluğa doğrudan etki yapacağı düşünülen değişimler de hesaba katıldı.

Antioksidanlarla bir ilgisi olabilir mi?

Araştırma ekibinden profesör Andrew Oswald şöyle diyor: “Meyve sebze yemek mutluluğumuzu, sağlığımızdan çok daha hızlı bir şekilde etkiliyor. İnsanların sağlıklı beslenme motivasyonları, beslenmenin “sağlık üzerine etkilerinin” ancak aylar sonra kendini göstermesi nedeniyle biraz zayıf. Ancak bunun mutlulukla ilişkisini ortaya koymak büyük ihtimalle motivasyonu da artıracaktır.”

Akademisyenler, son zamanlarda antioksidanlarla yapılan ve kandaki karotenoid (bitkilerde ve bazı diğer fotosentetik mikroorganizmalarda -yosunlar, bazı mantarlar ve bazı bakterilerde- bulunan biyolojik pigment) seviyeleri ile iyimserlik arasında bir ilişki olduğunu gösteren bir bağlantının, bu bulgularla da kurulacağını düşünüyorlar. Ancak bu bağlantı için bu alanda daha çok araştırma yapılması gerekiyor.

Biz şimdilik olayı biraz basit tutalım ve meyve sebze yemenin sağlığımıza iyi geldiğini, buna bağlı olarak da iyi hissettiğimizi söylemekle yetinelim.

Afiyet olsun!

Kaynak

Yorum Yap