Müzisyen Beyni ve Öğrenme Aşamaları

Proje ve organizasyon: Emre Okçuer

“Müzisyen Beyni ve Öğrenme Aşamaları” nın araştırılacağı deneyde EEG sinyalleri üzerinde veri analizi yaparak, müzisyenlerin beyinleri arasındaki etkileşimleri ortaya çıkarmak hedeflenmektedir. Proje için üretilen bestede amaç, sanatçıların grup halindeki müzik icrası sırasında, farklı müzikal yapıların değişimini takip etmelerini sağlamaktır.

Müzisyenlerin performansıyla başlayan, bilimsel araştırmalarla devam edecek olan süreç bir yandan kayıt altına alınacak, elde edilecek tüm görsel ve işitsel veriler sanatsal malzemeyi oluşturacak, bir sergi ile de sonuçlanacaktır.

Projenin deney aşamasını, 03 Mart 2018’de Ufuk Üniversitesi Dr. Rıdvan Ege Hastanesi’nde Nöroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alev Leventoğlu ve Ankara Üniversitesi Beyin Araştırma Merkezi’nden fizyolog Prof. Dr. Canan Kalaycıoğlu, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’ndan 4 sanatçıyla gerçekleştirdik.

Sanatçılar, İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü Öğretim Görevlisi Enis Gümüş’ün proje için bestelediği müziği icra ederken, kafalarına takılan EEG cihazlarıyla da beyin dalgaları kaydedildi.

Deneyin gelecek aşamasında Prof. Dr. Alev Leventoğlu’nun EEG analizine ek olarak; Prof. Dr. Canan Kalaycıoğlu, ODTÜ Enformatik Enstitüsü-Tıp Bilişimi Bölümü mühendisleri Prof. Dr. Uğur Halıcı ve Doç. Dr. Tolga Esat Özkurt ortak bir çalışma yürüterek bilgisayara aktarılmış olan EEG sinyalleri üzerinde veri analizi yapacaklar.

Dört müzisyenle yapılan deneyde, Ufuk Üniversitesi Dr. Rıdvan Ege Hastanesi’nde Prof. Dr. Alev Leventoğlu iki EEG cihazı ve üç teknisyeniyle, tıbbi cihaz firması İncekaralar hastanedeki cihazlara ilaveten deney için iki EEG daha getirerek, Arte Hastanesi de bir teknisyeniyle projeye destek verdiler.

[n]Beyin, projenin her aşamasında yer alacak çekim ekibiyle, deneyin kayıtlarını alarak araştırmaya destek oldu.

 

 

Beste: Enis Gümüş

Projede yer alan CSO sanatçıları:

Sibel Ayhan Bayer: Flüt,

Nevzat Kalender: Keman,

Zeynep Alnıaçık: Viyolonsel,

Yiğit Tan: Viyolonsel

Yorum Yap