NASA Açıkladı: En Az Beş Gezegenli Yeni Bir Sistem

Exoplanet Explorers projesi için çalışan gönüllü bilim insanları, çok gezegenli bir sistem keşfetti. K2-138 sisteminin, en az beş gezegene sahip olduğu belirlendi.

Exoplanet Explorers adlı bir proje sayesinde, bir grup gönüllü bilim insanı K2-138’i keşfetti. Bu sistem, en az beş gezegeni barındırıyor. UC Santa Cruz astronomu Ian Crossfield ve bilim adamı Jessie Christiansen, 2017’de Zooniverse platformunda Exoplanet Explorers projesini başlattı. Proje gönüllülere, NASA’nın Kepler uzay teleskobundan gelen verileri tarama becerisi kazandırıyor.

Christiansen; “Herhangi bir yerdeki insanlar oturum açıp uzak gezegenlerin gerçek sinyallerinin nasıl göründüğünü öğrenebilir ve belirli bir sinyali sınıflandırmamamıza katkı sunmak için Kepler teleskobundan toplanan gerçek verileri inceleyebilir” dedi.

Christiansen; “Potansiyel her sinyal en az on kişi tarafından inceleniyor. Sinyalin sınıflandırılması adına en az %90 oranında oya ihtiyaç var” diye ekledi.

Exoplanet Explorers projesi, Nisan 2017’de Avustralya’da yayın yapan ABC adlı kuruluşun Stargazing Live programında yer aldı. Üç gün süren etkinliğin son gecesinde, ‘sivil’ bilim insanları K2-138 sistemini ortaya çıkardılar.

Başlangıçta dört gezegene ev sahipliği yaptığı düşünülen bu sistemin, aslında beş gezegenli bir sistem olduğu keşfedildi.

Gönüllü Bilim İnsanları

Exoplanet Explorers projesinin gönüllüleri, gösterdikleri çabalarla, bilimin bir zümreye ait bir kavram olmadığını kanıtladılar. Bu insanlar doktora yapmış olmayabilirler, uzay ajanslarında da çalışmıyor olabilirler ancak bilimin sınırlarını zorlama konusunda katkıları olduğu kesin.

K2-138’in keşfi, gönüllü bilim insanlarının araştırmacılara ilk kez yardım edişi sayılmaz. Zooniverse’ün de bu araştırmayı kolaylaştırdığı ortada.

Samanyolu Projesi aracılığıyla, gönüllü bilim insanları, araştırmacıların “Sarı Top” olarak bilinen parlak sarı nesnelerin kaynağını ortaya çıkarmalarına yardımcı oldular. Platformda gönüllü olarak yer alan insanlar, uzmanların uydu görüntüleri kullanarak Katrina ve Irma kasırgalarında bir ısı haritası üretmelerine de yardımcı oldular.

Bu projeler, boş zamanlarını bilimsel araştırmalara destek vermeye adayan insanlar tarafından oluşturulmaktadır. Onlar resmi olarak bilim insanı olmayabilir, ancak evrenimizin gizemlerini çözmemize yardımcı oluyorlar.

Yorum Yap