[n]Beyin Dergi’nin 3. Sayısı Yayında!

[n]Beyin Dergi’nin, ilk iki sayısını online olarak yayımlamış, 3. sayısını kitapçılardan satışa sunmuştuk. Dergilerimizin satışı online olarak dergiyurdu.com üzerinden devam ederken dergiye ulaşamayan okuyucularımızı da düşünerek 3. sayıyı da online olarak yayımlamaya devam ediyoruz. Dergiyi okumak için tıklayınız.

*Dosya konusu “sanat” olan yeni sayımıza yine bir bilim insanıyla Marie Curie‘yle başladık. Eralp Arslan’ın yazdığı bu yazıyla Curie’nin yaşam öyküsüne kısaca göz atabileceksiniz.

*Dünya’nın pek çok yerinde “ev konserleri” düzenleyen Sofar Sounds‘un İstanbul temsilcisi Eda Demir’le yaptığımız söyleşi de derginin öne çıkan en keyifli çalışmalarından biri. “Başka bir konser mümkün!”

*”İsteyenin istediğini istediği şekilde üretmesi, istediği şekilde paylaşması” fikrinden yola çıkılarak gelişen, sanat ve teknolojinin bir arada olduğu maker hareketini Bager Akbay‘dan okuyacaksınız.

*Türkiye Çocuk Beyin Kampı’ndaki ortaklarımızdan olan Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği‘nden Güneşin Aydemir, okuyucularımız için %100 Ekolojik Pazarların 10. yılını ve Buğday’ın öyküsünü anlattı.

*Yönetmen Ahmet Sabuncu, yazısında fotoğraf ve an/anı ilişkisini irdeledi.

*Alpay Çiller’in, evrimsel bakış açısıyla ele aldığı yazısında aşkı ve aşkın beynimizde nasıl gerçekleştiğini okuyacaksınız.

*Özge Şahin, çocuklara yönelik ihmal ve istismar çeşitlerini ele aldığı yazısında cinsel istismar üzerinde durarak bu konuda neler yapılabileceğinin altını çiziyor.

*Yrd. Doç. Dr. Gülten Ünal‘ın çocuklardaki dil gelişimini ele aldığı yazısı vesilesiyle çocukların gelişim evresine bir kere daha tanıklık edeceksiniz.

*İrem Özcan, hakkında Türkçe pek fazla kaynak olmayan disleksi hakkında oldukça bilgilendirici bir yazı yazdı.

*Barcelona’da mimarlık eğitimini sürdüren Lalin Keyvan, maker hareketine atıflar olan yazısında, oradaki eğitim ile Türkiye’deki eğitimi karşılaştırdı.

*Portalda da yayımladığımız, Türk Psikologlar Derneği’nden Ceylan Nur Akgün ve Hande Aydın‘la toplumsal travma üzerine yaptığımız söyleşiye dergimizde de yer verdik.

*Dinçer Özoran, beslenmeyle ilgili yaptığı araştırmalardan yola çıkarak yazısında açlığın yararlarını anlattı.

*Araş. Gör. Çiğdem Dönmez Kırlangıç, yazısında Mozart etkisini ve bu etkiyle ilgili tartışmaları anlattı.

Ve DOSYA: SANAT

*Dosyamıza Prof. Dr. Sinan Canan‘ın sanatın beyinde nasıl gerçekleştiğini anlattığı yazısında ilk sanatsal örneklere ve beynin sanatla olan ilişkisine tanıklık edeceksiniz.

*Murat Menteş, Milan Kundera’nın “Roman, romancıdan biraz daha zekidir” sözünden yola çıkarak “Roman onu kaleme alan kişiden nasıl daha zeki olabilir?” sorusunu sorduğu yazısında edebiyatı ele aldı.

*Sanatı kamusallık kavramı üzerinden ele alarak Selin Gürdere Akdur, sanatı bir başka açıdan ele alıyor.

*Erdinç Polat, sağ ve sol beyin ilişkisini de ele alarak beynin bilinmezlerini sanatla açıklıyor ve Ege Kayacan, Buğra Karabey ve Emre Okçuer‘le yaptığı söyleşide sanat, yetenek ve akış ekseninde sorular soruyor.

*Eren Sulamacı, fotoğrafı ele aldığı yazısında fotoğraf ve resim ilişkisine göz atıyor.

*Türkiye sinemasında çok önemli bir yere sahip olan, edebiyatla sinemayı her daim harmanlamış olan Ömer Kavur’un filmlerini Yalçın Savuran‘dan okuyacaksınız.

*Sanatla terapi alanında önemli çalışmalar yapmış Dr. Emre Kapkın, [n]Beyin için psikodrama ve sanatla terapiyi anlattı.

*Dosyanın son yazısı Alpay Çiller‘in akış durumunu anlattığı yazısı oldu.

Keyifli okumalar.

Yorum Yap