[n]Beyin Portal/Dergi 1 Yaşında!

Bu yazı, bilimsel bir makale veya bilim dünyasında olan yeni bir şeyi öğreneceğiniz bir haber değildir. [n]Beyin editörü olarak burada ilk defa kaleme alacağım bir köşe yazısıdır.

[n]Beyin’in “bilimi herkese herkesin anlayacağı şekilde anlatmak” amacıyla çıktığı yolculuğun ilk izleri, 2013’e dayanıyor ancak bilimsel yayıncılığa 2016 Ocak’ta merhaba dedik. Bu elbette bir günde gerçekleşmedi. Öncesinde uzun hazırlıklar yapıldı bunun için, çok mesafeler kat edildi, kimi yollardan dönüldü, yeni şeyler denenmeye çalışıldı. Nihayetinde, o güne kadar sunumlarda anlattığımız şeyleri ve daha fazlasını yazıya dökmeye başladık.

İnternetin geleneksel medyaya getirdiği en büyük farklılıklardan biri “etkileşim”dir. Yeni medyayla birlikte, haber/makale bir web sitesinde yayımlanır yayımlanmaz okuyucular içerikle ilgili düşüncelerini ifade edebilme ve yazarla iletişime geçebilme olanağına kavuştular. Bu elbette daha önce de mümkündü ama gazeteye veya dergiye mektup yazılması gerekiyordu ve bu günümüz koşullarındaki kadar yazarla okur arasındaki birebir etkileşimi artırmıyordu.

Sizin görüşleriniz doğrultusunda olmayan ve etrafımızda olan bitenden bağımsız bir yayın yapmak, [n]Beyin’in ruhuna hiçbir zaman uygun değildi. O nedenle olumlu veya olumsuz her türlü eleştirinize çok değer verdik, hatalarımızı keşfettiğinizde mutlu olup onları düzelttik. Hatta biraz daha ileri gidebilirim bu konuda, böyle dikkatli ve meraklı okurlarla iletişim kurabildiğim için kişisel olarak ayrıca keyif aldım. Çünkü bu, okuyucuyu olduğu kadar yazarı da besleyen bir durumdur.

[n]Beyin’e katkı sunan onlarca yazarımız oldu. Hepsiyle tek tek görüştüm, paylaştım, fikir verdim ve onlardan fikir aldım. Bir buçuk yıldır burada sizinle birlikteyim, geçen bu kadar zaman ve bu kadar insanla kurduğum iletişimden sonra benim için [n]Beyin’i tanımlayan kelime “heyecan” oldu. Burayla yolu kesişen herkesin farklı farklı özellikleri ve ilgi alanlarını sıralamak mümkün ama en temelinde hep büyük bir heyecan  hissettim ben. Bizi diri tutan, yayıncılığın dışında kalan hayatlarımızda maruz kaldıklarımızdan ayırıp yaptığımız şeye dört elle sarılmamızı sağlayan da bu oldu. Gönüllü desteğini bizden hiçbir zaman eksik etmeyen bütün yazarlarımıza ve onları okuyup takip eden bütün okuyucularımıza teşekkür etmeyi bir borç bilirim.

[n]Beyin’in yeni yıl dileği, sanıyorum ki sizinle daha çok şey paylaşmak olurdu. [n]Beyin editörü Buse’nin dileği, bilimin sahte bilimden (pseudoscience) ayrı tutulup somut ve kanıtlanabilir verilere göre değerlendirilmesidir. Buse’nin dileği ise bilimin en temel araştırma konularından insanın en temel güdüsü “yaşamak” eyleminden koparılmayacağı, dünyanın doğal işleyişinin sistemin kirli oyunlarına alet edilmeyeceği, hiçbir canlı ve cansızın varoluşuyla gelen haklarının elinden alınmadığı bir yeni yıl ve yıllardır.

Kafatasımızın içinde yer alan o kıvrımlı ve her kıvrımında hâlâ çözülemeyen gizemleri “saklayan” beynimiz, yeni yılda sadece iyilik ve güzelliğe yönelik kurgu ve tasarılarla dolup taşsın!

Yorum Yap